Antrax neboli sněť slezinná. Objeví se znovu důsledku klimatických změn?

Antrax neboli Sněť slezinná je závažná bakteriální infekce zvířat, která se někdy může přenést i na člověka. Postihuje kůži, někdy i plíce. Říká se mu i nemoc dobytka, protože často postihoval ty, do pracovali s domácími zvířaty, zejména s ovčí vlnou. Nejčastějším přenašečem jsou ovce.

Antrax způsobuje bakterie Baculus anthracis produkující spory přežívající v latentní podobě několik let třeba v zemi či zvířecích produktech. Kdykoliv se mohou znovu aktivovat. Zvířata se nakazí při pastvě na kontaminované půdě, lidé pak při manipulaci s materiály nakažených zvířat přes poranění a oděrky krví. Plicní forma antraxu vzniká po vdechnutí velkého množství spor z kůže zvířat.

Příznaky a léčba

Na kůži se objeví vyvýšená, svědící oblast, která se mění na puchýř a pak černý strup s otokem. V první fázi se léčí penicilinem. Jinak se infekce rozšíří na lymfatické uzliny a do krevního oběhu.

Nové nebezpečí

Nedávno se objevila zpráva, že se na Sibiři probouzí zákeřné viry a bakterie. Tání permafrostu neboli věčně zmrzlé půdy zapříčinilo i rozšíření antraxu. Sněť slezinná se objevila na severosibiřském poloostrově Jamal. Zemřel dospívající chlapec a mnoho lidí bylo hospitalizováno. Z ohniska infekční nákazy byli evakuováni zejména pastevci jeleních stád a celá oblast byla uzavřena. Smrtící bakterie se zde objevila po 75 letech. Do ovzduší se dostala z rozmrzajícího soba a šířící se výtrusy zdecimovaly celá stáda.

Probouzející se viry a bakterie

Teploty na poloostrově Jamal v roce 2016 překročily v létě sezónní průměr o 8 ˚C a dosáhly 35 ˚C, i když je to za polárním kruhem. Objevily se zde i neznámé obří viry a zbytky pravých neštovic neboli varioly. Původcem je lidský poxvirus a jde o jedno z nejnebezpečnějších onemocnění, které v minulosti zahubilo stovky miliónů lidí, než bylo zavedeno celosvětové očkování. Na to se ale bohužel poslední dobou dost hřeší a mnoho rodičů své děti neočkuje. Protože se viry a bakterie přizpůsobují a mění, mohly by viry a bakterie představovat obrovský problém do budoucna.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments