Až dojde plyn, svetry vám nepomohou. Jednoduchý fígl zajistí, že vám bude teplo. Nutné je ale začít už teď

Česká republika vstupuje do velmi nejistého období, které bude velmi pravděpodobně provázeno nedostatkem plynu. To se projeví mimo jiné tím, že se nejen ve veřejných budovách, ale i v bytech bude muset topit na mnohem nižší teploty, než je zvykem dnes.

Jako dřív se topit už nebude

Zatímco Češi jsou zvyklí vytápět své místnosti třeba i na 24 stupňů, již brzy se budou muset smířit s podstatně nižším tepelným komfortem. Mluví se o tom, že by maximální povolená teplota mohla být i 18 stupňů, aby se dosáhlo potřebných úspor.

Nepůjde přitom o nic dobrovolného. Toto nařízení bude provázeno kontrolami, které budou moci udělit maximální pokutu ve výši 200 tisíc korun. A i kdyby si lidé náhodou mohli zatopit svobodně, nakonec zjistí, že je to tak drahé, že raději budou topit méně.

Zaznívají přitom nejrůznější obecná doporučení o tom, že si lidé zkrátka budou muset obléci o nějaký ten svetr navíc. To je však podle odborníků nesmysl. Takový postup vás dlouhodobě nezahřeje.

Naopak, doporučuje se zdravý životní styl a otužování. S tím byste měli ovšem začít co možná nejdříve. Pakliže už se neotužujete, měli byste se do toho neprodleně pustit. Nemá totiž význam začít se otužovat v listopadu nebo v prosinci, kdy už vám bude zima.

Foto: Shutterstock

Je to o zvyku

Tělo si musí postupně zvykat, přičemž poměrně brzy začnete zjišťovat, že vám stačí mnohem méně tepla, než na co jste byli dosud zvyklí. Naopak, budete se snažit teplotu v bytě sami snižovat, protože vám bude příliš velké teplo. To vše zajistí lepší termoregulace.

Je také dokázáno, že lidem příliš vysoké teploty v místnostech neprospívají. Naopak, pokud si zvyknou topit méně, jejich tělo se tomu za pár týdnů přizpůsobí.

Pomůže také konzumace některých potravin. Zahřát vás mohou nejen káva nebo čaj, ale také třeba chilli, zázvor či skořice.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

To má být to lepší než před rokem 1989? Pěkně děkuji.K těm údajným kontrolám asi toto,pokud někoho nebaví život ať přijde.V kriminále bude nejspíš líp než doma.

Last edited 1 rok by Josef
Jindra Horálková
Jindra Horálková
1 rok

Dobrý večer,to je všechno hezké, otužování atd.,ale myslíte také na seniory a miminka?Tak až zase přijdete s nějakou vychytávkou,tak nám všem dejte vědět.Jdeme zpět a ne dopředu.Nebudeme mít ani na ten svetr a otužování.Voda taky není levná a do rybníku nejdu.

Jaroslava
Jaroslava
1 rok

A ve vlhkém a studeném bytě si budou hovet plisne…

Zdeněk 412
Zdeněk 412
1 rok

Jak mám otužovat svou 85 let starou matku ??? !

Karel
Karel
1 rok

Topím na 18 už několik zim u mě to není problém

Drakkar
Drakkar
1 rok

Je potřeba ty hlupáky vycházet z oken,to už není normální

Katka
Katka
1 rok
Reply to  Drakkar

Masaruji nas opravdu pekne vcetne teto milovnice prochazek a posezeni v dobre restauraci. Jen aby tady jeste nejake restaurace vubec zbyly po takovem ekonomickem kolapsu.

Chrakai
Chrakai
1 rok
Reply to  Drakkar

Super. Začněte v Rusku. Kvůli těm to všechno začalo.

Karel
Karel
1 rok

Jdu si pro balík chilli. 😂😂😂😂

Katka
Katka
1 rok
Reply to  Karel

😅😀🤣😃

Jaromír
Jaromír
1 rok
Reply to  Karel

Já si koupím mast Termosku.

Monika
Monika
1 rok

Je to ty o zvyku,tak že z baráků do jeskyně!To je pěkné,21stoleti!

Hanina
Hanina
1 rok
Reply to  Monika

Vracíme se do středověku..

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Hanina

A se vším co ktomu patří!