V Česku hrozí nedostatek piva. Přestává se vyrábět, není oxid uhličitý ani sklo

Špatné zprávy stále neberou konce. Jak se ukazuje, současná doba a zřejmě i příští roky je symbolizována neustálým nedostatkem něčeho. Ať už to jsou stavební materiály, čipy, plyn nebo cokoliv jiného, na co si vzpomenete. Poměrně hravě může začít chybět skutečně ledacos.

Výroba hapruje

To je dáno tím, že dosud svět fungoval velmi propojeně a každý dělal to, v čem je nejlepší a nejefektivnější. To se teď však začíná rychle měnit a jednotlivé státy si pod sebe stahují všechno možné, což však vede nejen k neefektivní výrobě, ale také i nejrůznějším výpadkům

V příštích týdnech a měsících se zřejmě velkým “hitem” stane skutečnost, že se nedostává oxidu uhličitého. Ten je potřebný k celé řadě výrobních činností, avšak Čechy bude nejvíce zajímat, že je klíčový pro výrobu piva, kterému dodává chuť a říz.

Ve Spojených státech amerických už pivovary omezují činnost a zastavují výrobu právě proto, že se nedostává oxidu uhličitého. Místní továrny mají totiž velké výpadky. Tento problém se pomalu dostává i do Evropy.

Foto: Shutterstock

Jak to bude se sklem

Nejde přitom o jedinou komplikaci, kterou musí pivovarníci řešit. Kromě obligátních vysokých cen energií, které na ně mohutně dopadají, je tu ještě rostoucí cena ječmene nebo hliníku.

Kritická se ukazuje být rovněž situace ve sklářství. Některé sklárny už hlásí, že přestávají vyrábět, protože si jednoduše nemohou dovolit energie. To může ohrozit produkci skleněných lahví, ve kterých se pivo prodává. Navíc, když sklářská pec jednou vyhasne, je velmi nákladné ji znovu nahodit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
1 rok

Velká obliba médií v šíření poplašných zpráv. Stejně jako řízení prodejů a umělého navyšování cen. To je pravdu společnost na úrovni.

Karel
Karel
1 rok

A teď tu o Karkulce. 😂😂😂