Bance, kterou Češi milují, hrozí ztráta licence a nehezký konec

Banky nemají v současné době na růžích ustláno. Lidé si příliš neberou úvěry, protože by za ně platili vysoké úvěry a navíc neustále přitvrzuje regulace, která určuje, jakým způsobem musí tyto instituce spravovat peníze klientů a jak musí dohlížet na nejrůznější operace s nimi. A když to někdo začne dělat trochu jinak, a sice dynamičtěji, může se rychle dostat do problémů.

Nabízí zajímavé služby

Málokterá finanční služba si v České republice v posledních letech získala takovou popularitu, jako právě Revolut. Tato společnost začínala jako aplikace propojená s platební kartou lákající na výhodné směny měn, za které Češi do té doby platili bankám vysoké přirážky.

Postupem času se však Revolut přerodil v podstatě v plnohodnotnou banku, která nabízí vedení účtu, spoření, investice do akcií a také kryptoměn. Na jednom místě vyřídíte vše potřebné a navíc můžete doslova okamžitě posílat platby. Vše je navíc bezpoplatkové, případně stojí jen velmi malý peníz.

Není tedy divu, že si Revolut v Češku rychle získal stovky tisíc klientů, kteří už ho mnohdy používají jako primární platební instituci namísto svých standardních kamenných bank. Možná i to ale regulátorům vadí, protože se na tuto společnost v poslední době hodně zaměřují.

Objevily se zprávy o neveselém vyšetřování Revolutu v jeho domovské zemi, kterou je Velká Británie. Nejde přitom o banalitu. Firma se měla provinit nedostatečnou kontrolou transakcí souvisejících právě s kryptoměnami. Jde tu o více než 500 milionů dolarů.

Foto: Shutterstock

Obliba není nic platná

Právě v tomto ohledu měl Revolut problémy už dříve. Mnoha klientům z tuzemska se sice mohlo zdát, že jejich transakce kontroluje nadmíru, avšak v případě těch velkých zjevně systematicky selhával.

Český provoz Revolutu už nespadá pod Velkou Británii, kde mu teď hrozí ztráta licence, byť to ještě není jisté, nýbrž pod Litvu, kde působí pod evropským právem. Pakliže by se ale ukázaly nedostatky na britském trhu, je docela možné, že zasáhne i litevský regulátor, což už by se českých klientů dotknout mohlo.

Aktuálně přitom vidíme celosvětové tažení proti moderním finančním institucím. Ve Spojených státech amerických například přišla žaloba na kryptoměnové burzy a je jasně vidět snaha nové způsoby finančnictví pořádně zregulovat, případně zrušit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments