Bankomaty v Česku vás nově oberou o peníze. Stačí jednou zmáčknout špatně a okamžitě platíte poplatek

V České republice už jsme si pomalu začali zvykat na příjemný pocit, že můžeme vybírat z bankomatů zdarma a aniž bychom se obávali toho, že nás někdo nepříjemným způsobem odrbe.

Bude vás to stát peníze

Důvodem je to, že většina bank dnes poskytuje svým klientům výběry ze sítě bankomatů v Česku zdarma. Obavy tak lidé přestali mít dokonce i z nechvalně proslulé sítě bankomatů Euronet, kterou najdeme především na frekventovaných místech v Praze, ovšem nově i v obcích po celé zemi.

Tam se Euronet rozrůstá v rámci nabídek samosprávám, kterým službu bankomatu poskytuje za úplatu. Jednoduše, pokud nějaká obec chce svým obyvatelům umožnit výběry hotovosti z bankomatu, což dnes patří ke zcela základním službám, a nepokrývá ji přitom bankovní síť, může se obrátit na tuto společnost, uhradit jí přibližně 20 tisíc korun měsíčně, a bankomat je na místě instalován.

Mohli bychom se pozastavovat nad tím, zda je rozumné za něco takového společnosti, která na provozu zařízení potom dále vydělává, platit, ovšem dejme tomu, že je to určitá pobídka tam, kde by se to jinak nevyplatilo.

Jenže Euronet bohužel opět dostál své pověsti a vymyslel si na Čechy nový trik. Naletí na něj prakticky všichni, kdo si chtějí vybrat hotovost. Výsledkem je potom naúčtovaný poplatek, který není vůbec malý.

Foto: Shutterstock

Nehorázná služba

Když vložíte do bankomatu kartu a zadáte svůj PIN, stroj vás vyzve, abyste vybrali požadovanou službu. Možnosti jsou pouze dvě, a to:

  • Hotovost a zůstatek
  • Jiné

Kterou z těchto možností byste zvolili, pokud je vaším záměrem vybrat si hotovost? Říkáte, že první? Tak jste právě naletěli a v ten moment platíte poplatek dle sazebníku své banky, a to za vyžádání zůstatku na vašem účtu. Vtipné je, že Euronet tuto službu v daný moment vůbec nedoručí. Aby vám zůstatek sdělil, musíte si hotovost ještě ve skutečnosti vybrat, což se skrývá, světe div se, pod tlačítkem “Jiné”.

Česká spořitelna vám za za tento dotaz naúčtuje 20 Kč, ale třeba Moneta dokonce 50 Kč. Poplatek vám skutečně účtuje vaše banka, ale jen proto, že Euronet od ní za tuto službu rovněž vyžaduje peníze.

Čtěte také: Jednou špatně zmáčknete na bankomatu a přijdete o tisíce korun na výběru. Češi běžně dělají hodně drahou chybu

Je naprosto jasné, že bankomaty této společnosti byly upraveny tak, aby zákazníky zmanipulovaly. Zajímavé přitom je, že vám bankomat ani nesdělí, že jde o zpoplatněnou službu. Spousta lidí se to ani nedozví, jelikož jim nepípne notifikace o platbě okamžitě. Vše se vyúčtovává až na konci měsíce v rámci bankovních poplatků.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments