Jak co nejdéle udržet důchodce v práci? Podmínky už se připravují

Z nějakého důvodu se v České republice ustálilo pravidlo, že když někdo dosáhne důchodového věku, potom také do penze odchází. Doslova mu upadne tužka z ruky, on opouští pracovní pozici a nastupuje na odpočinek. Přitom se u něj vlastně nezměnilo nic kromě toho, že dosáhl určité věkové hranice.

Chystají se změny

Ačkoliv se to samovolně přeci jen trochu mění a řada lidí pracuje i v důchodovém věku a odchod do samotné penze odkládá, ve skutečnosti se to týká takřka výhradně profesí, které jsou velmi štědře odměňované. Jsou to třeba advokáti, doktoři nebo ředitelé firem. Ti si rychle spočítají, že pro odchod do důchodu nemají vlastně žádný důvod, a tak na svých pozicích setrvávají.

Jenže to stojí za úvahu. Když to v tomto věku zvládnou ti, kdo dělají takto náročné profese, proč by to vlastně nemohli zvládnout i všichni ostatní? Ne, kromě toho, že se chystá zvýšení pro věk pro odchod do penze, zatím nehrozí, že by důchodci byli nuceni pracovat.

Jde tu spíše o to, nějakým způsobem je pozitivně motivovat k tomu, aby jim stálo za to zůstat v práci a nečerpat důchod hned, když na to mají nárok. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto už připravuje patřičné úpravy, které by to měly zajistit. Půjde především o to, že důchodci nebudou muset platit sociální pojištění, což dává skvělý smysl. Na důchod už si přispěli dost, a teď jim tedy tato část mzdy může zůstat. Pokud tedy zůstanete v pracovním procesu i po dosažení důchodového věku, budete v čistém pobírat o tisíce korun vyšší plat.

Foto: Shutterstock

Společnost se mění

Cílem státu je omezit také všechny předdůchody a předčasné důchody. Naopak, chce zapracovat na tom, aby si lidé práci udrželi co nejdéle. Po padesátce s tím mají mnozí problém, jelikož na sobě například nepracovali a nejsou již dostatečně kvalifikovaní. To by se mělo změnit a lidem by měly být nabízeny třeba nejrůznější kurzy.

Společnost ManpowerGroup vypracovala studii, ze které vyplývá, že v roce 2030 bude v Evropě celých 80 % zaměstnanců starších 50 let. To je obrovské číslo, které se bude jen navyšovat. Je to také materiál, se kterým bude třeba nějakým způsobem pracovat.

Čtěte také: Celý život nemáknou na práci a válí se. Pak dostanou důchod 22 tisíc měsíčně? Tak takhle to v Česku chodí

Je zkrátka potřeba, aby si lidé začali uvědomovat, že když je jim 65 let, nemusí jejich produktivní život ani zdaleka končit. Naopak, mohou být dále užitečnými členy společnosti a nespoléhat se na státní důchod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Čadová
Jana Čadová
1 měsíc

Proč mají důchodci pracovat dál, když statisíce mladých jsou dlouhodobě na dávkách a pracovat se jim nechce? Ale brát seniorům volební právo a řidičáky, to je správné…

Jiri
Jiri
2 měsíců

Já to chápu mladí se doma válí na gauči jsou psychicky vyhořeli a někdo přece pracovat musi

D.H.
D.H.
2 měsíců

Mám 50 let pracuji manuálně a ráno sotva chodím, vse mě bolí a když přijdu z práce tak spím do večeře a po večeři jdu spát a vstávám rano do práce. To není život ale otročina.

Vlasta
Vlasta
2 měsíců

Ono jde také o to, aby člověk mohl ještě pracovat, což v dělnických profesích většinou nejde každý je rád že se toho dozije

Josef
Josef
2 měsíců

Cosi snad dělají srandu a co táto generace co bude dělat?Toužje moc abi důchodci dělali jak si to přestavuji.

Knak
Knak
2 měsíců
Reply to  Josef

Pepo,vy nemusíte mít bobky z toho, že půjdete do rachoty. Vy půjdete zpátky do školy a naučíte se pořádně český jazyk. To co jste tady sesmolil, to je fakt děs běs.😁😂😂🎩

Pavel
Pavel
2 měsíců

Kecy naší pohádkové babičky. Snadno si každý spočítá, že nejde až tak o výše jmenované, ale o prostý dělný lid. Za 10-15 let bude hodně velký nedostatek kvalifikovaných dělníků a je evidentní, že tohle už teď ani Filipínci nezmění.

Viky
Viky
2 měsíců

Tak jsem zvědavá kdo bude ordinovat kdyby šli doktoři do důchodu.Ja mám osobně zubaře kterému je asi 74, revmatolozku 65 obvodaka který zemřel a pracoval bylo mu asi 78.Na co si lidé platí pojištění kdyby šli rovnou do rakve.Nase generace platila řádně pojištění a co mladí kterým se nechce dělat a berou dávky.Kdyby všichni pracovali bylo by na důchody.My jsme také pracovali na důchodce v produktivním věku.Tak mladí at pracují na nás. Tak to bylo odjakživa.Spatny systém a zákony.

Jiri
Jiri
2 měsíců
Reply to  Viky

Máte pravdu a souhlasim

RNDr. Stanislav Búth
RNDr. Stanislav Búth
2 měsíců

Milá paní Štěpánková buďte si v práci třeba do sta let, ale já, který jsem odkroutil a rád ve školství čtyřicet let jako učitel v základní škole, v gymnáziu a jako zástupce ředitele jsem do důchodu šel s radostí. Bohulibou funkci zástupce ředitele jsem zastával po revoluci naštěstí pouze tři roky. V gymnáziu jsem studenty učil velmi rád, ale zažíval jsem velký tlak ze strany rodičů a taky dost kantorů včetně vedoucích pracovníků jsem nemohl vystát a oni mě 🤣. Důchod tedy, abych si aspoň zachoval zbytky duševního zdraví, jsem uvítal a do práce bych nešel ani náhodou. Bylo to… Číst vice »

Luděk
Luděk
2 měsíců

Takže místo aby konečně mohli odpočívat a užívat si důchodu, tak je zase este poženou do práce. Oni opravdu chtějí do cilit toho že senioři budou umírat v práci. Chce se mě blejt s toho všeho.

Otakar
Otakar
2 měsíců

Víte co jsou zač normální pisalkove našich inteligentních mocipánů nic víc!!!!!!!!