Barva menstruace prozradí mnohé o vašem zdraví. Naučte se z ní rozpoznat blížící se problémy

Menstruační krvácení může probíhat bez potíží nebo být doprovázeno únavou, změnou nálady, vyčerpáním, bolestmi a křečemi. Víc menstruaci nesledujeme. A to je chyba. Co jste možná nevěděli je skutečnost, že je důležité sledovat i barvu menstruace. Může signalizovat závažnější onemocnění.

Intimní téma menstruace

Ačkoliv menstruace k ženám patří, je toto téma stále malinko tabu. Ženy nesdílejí podrobnosti a často se stydí za nejrůznější projevy menstruace. Málo informací ale může zahalit nepříjemnou skutečnost. Barva menstruace prozrazuje mnohé o vašem zdraví a změna bývá i signálem závažné nemoci. Sledujte barvu menstruace.

Světle červená, růžová

Pokud se světlejší barva objeví počátkem menstruace není to problém. Jedná se o sekreci děložního čípku. V následujících dnech barva ztmavne. Pokud k tomu nedojde a světlejší barva trvá po celou dobu menstruace je to signál nízké hladiny železa. Zároveň to může znamenat nízkou hladinu estrogenu nebo příliš velkou fyzickou zátěž.

Tmavě červená

Tmavě červená je běžná barva menstruace, může se mírně měnit začátkem a koncem menstruace. Výjimečné nejsou ani tmavší krevní sraženiny. Jestliže by se sraženiny objevily ve větší míře a po více dní, může se jednat o dominanci estrogenu na úkor progesteronu. Hormonální nerovnováha není dobrým signálem, určitě se poraďte s lékařem.

Velké množství krevních sraženin může signalizovat i děložní myom.

Červenooranžová barva

Zde může jiná barva signalizovat infekci. Pokud je provázena svěděním a pálením, rozhodně vyhledejte lékaře.

Zašedlá barva

Šedý nádech menstruace společně se zápachem značí zánět, infekci nebo pohlavní chorobu. Objevuje se i v případě prodělaného potratu.

Hnědočerná

Běžně se tato barva vyskytuje ke konci menstruace, zpozorněte, pokud se objeví po více dní. Mohla by signalizovat endometriózu.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments