Bazalka roste doma v květináči jako z vody. Zásadní je fígl, aby nikdy nepřestala

Co vám chybí k rajčatům a mozzarelle? Čerstvá bazalka. Domácí pěstování je snadné, můžete si jej vyzkoušet na rostlinách z hobby marketů nebo se můžete pustit do pěstování ze semínek. Poradíme vám, jak se o bazalku starat, aby nikdy nepřestala růst.

Proč se nedaří pěstování bazalky

Bazalky zakoupené v prodejnách potravin jsou určeny k rychlé spotřebě, a proto jsou hned od počátku pěstovány odlišným způsobem. Není snadné takovou rostlinu udržet po dlouhé týdny, možná proto řada začínajících pěstitelů bazalku vzdává.

Pro domácí pěstování bazalky je důležité, zakoupit semínka bazalky a pěstovat hned od semínka. Brzy budete mít voňavý a košatý keřík.

Bazalku zaštipujte

U bazalky se můžete rozhodnout buď pro trvalé pěstování v květináči nebo pro předpěstování v květináči a následné vysazení venku v záhonku. Pokud se rozhodnete pro pěstování v záhonu, je třeba zasadit semínka už v březnu nebo dubnu. Pěstování v květináči můžete začít kdykoliv během roku, ale i tak se doporučuje dát květináč na balkón, parapet, terasu.

Pro zasazení semínek potřebujete substrát, semínka se vysejí a pouze mírně přitlačí do zeminy. Měla by být pod povrchem jen pár milimetrů. Pár týdnů po vysévání je vhodné používat rozprašovač s vodou namísto klasického zalévání. Pro pěstování zvolte nádobu s dírkami.

Foto: Shutterstock

Zaštipování bazalky

Bazalku je třeba pravidelně zaštipovat. Jen se zaštipováním se jí bude dobře dařit a rostlinka bude sílit. Se zaštipováním začněte hned zpočátku. Nechejte na bazalce jen pár lístků. Později zaštipujte od spodu, rostlina vytvoří košatou korunu. Okamžitě odstřihněte květ, ten by rostlinu vysílil. Bazalka má ráda stabilní teplotu, výkyvy teplot jí škodí.

Rozmnožování bazalky

Doma vypěstovanou bazalku můžete snadno rozmnožit. Stačí uštípnout větvičku a dát do vody zakořenit. Vodu je zapotřebí pravidelně měnit. Zakořeněnou rostlinku můžete zasadit i například pod rajčata, protože vůně listů ochrání rostlinu před škůdci.

Foto: Shutterstock, zdroj: Gardeningknowhow, TheSpruce

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments