Benzin v Česku bude stát 90 korun za litr. Již brzy, ukázalo se

Cena pohonných hmot je v současné době velmi ožehavým tématem. Tankování u čerpacích stanic se stává bolestivou zkušeností a české domácnosti ho musí řešit více, než kdy jindy. Jde to dokonce tak daleko, že některé již omezují své cestování autem, protože je příliš drahé.

Čeká se cenový skok

Zatímco lidé očekávají spíše úlevu z dnešních cen v blízkosti padesáti korun za litr benzinu a nafty, ve skutečnosti se očekává spíše zhoršení. A to razantní. Jak uvádí dobře informovaná americká banka JPMorgan, ceny ropy a tím i základních paliv zřejmě vyletí ještě podstatně výše.

Chystají se totiž sankce na ruskou ropu, které způsobí razantní zvýšení cen této komodity. Zatímco dnes se jeden barel ropy obchoduje kolem 110 dolarů, v případě pesimistické prognózy by to mohlo být až 380 dolarů. A jak se v poslední době ukazuje, tyto pesimistické scénáře mají tendenci se naplňovat.

Foto: Shutterstock

Neveselý výpočet pro Česko

Český ekonom Lukáš Kovanda spočítal, co by takové zdražení znamenalo pro české řidiče. Pakliže by ropa skutečně takto razantně zdražila, což je docela klidně možné, protože třeba u zemního plynu jsme viděli nárůst ještě vyšší, a to sankce na něj prakticky neexistují, znamenalo by to, že by litr benzinu a nafty stál přibližně 90 korun.

To pochopitelně za předpokladu, že by veškeré další proměnné zůstaly na stejné úrovni jako dnes. Především tedy spotřební daň, DPH, kurz koruny vůči dolaru, ale i marže čerpacích stanic.

Ve skutečnosti by takováto krize s velkou pravděpodobností přinesla prudký propad kurzu koruny, což by vedlo k ještě většímu nárůstu cen. Pak by zřejmě stát musela zareagovat snížením daní. To už ale jednou udělal, konkrétně o 1,50 koruny, avšak na ceny u stojanů to nemělo prakticky žádný vliv, protože ty rostly dále.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
42 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
4 měsíců

Pětizlo úřaduje dál…budeme umírat při chůzi,jedinou možností takové slavné vlády je demise,Fialový brouk pytlík jednoznačně nezvládá vedení státu

Pavel
Pavel
4 měsíců

Odborníci. . A zatím půjde ropa spíše na 60-80$

David
David
4 měsíců

Paráda.

Novák
Novák
4 měsíců

Fiala a celá vláda je na baterky, tak co se divíte.

Pavel
Pavel
4 měsíců

Stale malo. Kdyz vidim kolem sebe na silnicich ty hory de**** jak porat jezdi brzda – plyn (na pristi krizovatce cervena, na horizontu nakladak funici do kopce a v protismeru provoz jak na vaclavaku) myslim, ze by mel stat benzin a nafta alespon 200kc za litr. Mozna pak se tihle bezmozci proberou. Nebo jim seberou sluzebni auta/nechaji platit benzin za svoje. Ale spis by to chtelo tak 500 za litr. Alespon na mesic, nebo dva. Proste kdyz kazdy den vidim 75% vypa*****u na silnicich, co stejne v lepsim pripade usetri 3-5 minut na 15 km, benzin je porat zbytecne moc… Číst vice »

Iris
Iris
4 měsíců
Reply to  Pavel

Neházejte všechny do jednoho pytle – spousta lidí potřebuje auto k práci – nebo jak mají převézt k zákazníkům materiál a nářadí? Myslíte, že sednu na kolo, uvážu si na rameno rýč a stromky potáhnu za sebou na špagátě?
Nebo si myslíte, že s naloženým vozíkem za autem lze dělat takové vylomeniny, jaké tu popisujete?
A co vy – proč jezdíte autem – na dopravu do kanclu vám to kolo stačí, ne?

Pavel
Pavel
4 měsíců
Reply to  Iris

Tak kde zacit. Predne bych si vyprosil, aby jste me strkal do kanclu. To ze umim procenta a vim, ze 75% neni celek, ale pouze jeho 3/4 neznamena, ze misto hodnot materialnich vytvarim hory papiru. Chapu, zrejme jste zivnostnik a zkratka s urcitou kategorii lidi na trhu neprijdete do styku. Kdyz uz totiz nedokazi resit neco vlastnimi silami a potrebuji externi vypomoc, nemuzu si z kancelare “odskocit na kafe” aniz by to nekdo postrehl nebo si hodit dnes tak popularni zaklinadlo home office, ale musim si ukrojit z radne 20 denni dovolene a to si clovek sakra rozmysli :-> (pokud… Číst vice »

Iris
Iris
4 měsíců
Reply to  Pavel

Nic ve zlém a nic proti vám – to už je u mně asi jen alergie na ty všechny pitomosti, co musím poslední dobou poslouchat a máte pravdu – hodně mých zákazníků asi patří do vámi zmiňované kategorie vymaštěnců, kteří se na silnici chovají hůř než dobytek – předjíždění do nepřehledné zatáčky, nesmyslné vybržďování, kdy mám naložený těžký vozík a brzdím pomalu i očima…troubení, když magor nechápe, že s plným vozíkem fakt nepojedu po okrsce 100 a tisíc dalších věcí. Ano, jsem živnostník už od roku 1992 a za tu dobu mám zkušenosti s různými typy zákazníků a nejsou to… Číst vice »

Petr Rakosnik
Petr Rakosnik
4 měsíců

Jsou určité profese, které nelze praktikovat z domova. Správě tato skupina se bezpodmínečně dostavit na pracoviště musí . Vláda by měla lidem pomoc ohledně paliva už teď. Kroky poskytnuté do této chvíle, jsou nedostatečná!!! Vlado,začněte už něco dělat! A neprojednávejte na schůzi Pí………..

Jana
Jana
4 měsíců

To by mě jen dojíždění do práce vyšlo na 7,5 tisíce Kč… Tak to už můžu rovnou zůstat doma na podpoře tvl…. 🤦🏼‍♀️

Losan
Losan
4 měsíců
Reply to  Jana

Kupte si koníka, ten vám vydrží déle než auto a bude o dost levnější na ježdění.😅

Iris
Iris
4 měsíců
Reply to  Losan

To radši osla – má levnější provoz!

Soudce Ti
Soudce Ti
4 měsíců

Není vůbec žádný důvod k tak dráhemu fosilnímu palivu. Je to je další krok zelenychekoteroristu jak dosáhnout aut na baterky a potažmo zničit ekonomiku kontinentální Evropy. Zpět do pravěku s baterkama. Vyhazet z oken všechny ty koko ty v Bruselu a všechny ty posluhovače a bude klid.
KOLIK STOJI BAREL ROPY ???

Iris
Iris
4 měsíců
Reply to  Soudce Ti

Ekoteroristi nechtějí chápat, že baterky se musí nabíjet – k tomu je třeba elektřina a ta se musí vyrobit…a výroba těch bateriií a zejména jejich likvidace nemá s ekologií nic společného – to spíš naopak…elektroauta v té podobě, jak je známe dneska, jsou nesmysl – Brusel je klub zelených id-iotů a pochybuju, že mají vůbec legálně dokončenou aspoň základní školu. Hážou kolem sebe sankcema a neuvědomují si, že trestají nejvíc sebe – a celou Evropu. Ono je to přejde, až začne zima – jenže to už bude možná pozdě.

Nikolová Milada
Nikolová Milada
4 měsíců

No to teda Fiala funguje zdá se na plný pecky, jak sám řiká-to je jízda, to je bynec, dělám z Česka chudobynec

Jan
Jan
4 měsíců

Vidle, klacky, palice hnát tu pakáž a řezat to hlava nehlava.