Zákaz plynových kotlů na spadnutí. To je síla. Čím si zatopíme?

O čem se v minulém roce jen potichu spekulovalo a mnozí to tehdy označovali jako nesmysl, už je skutečně na spadnutí. Plynové kotle to mají podle všeho spočítané a navždy se nad nimi zavře voda. Nejde přitom o nějaký plán na příští desítky let. Bude se to řešit prakticky okamžitě.

Takový je trend

V Německu už by od příštího roku měl začít platit zákaz plynových kotlů, respektive jejich instalace. Informovala o tom televizní stanice ARD. Je to totiž obsaženo v návrhu zákona, který připravují tamní ministerstva hospodářství a pro bydlení a výstavbu.

Jak už jsme se přesvědčili v minulých letech, podobné nápady se velmi rychle uchytí na evropské úrovni a přijde zákaz v rámci celé EU. Nebylo by se ostatně čemu divit, jde o trend celého západního světa. Se zákazem plynových kotlů totiž přišla už třeba Kalifornie.

Důvodů k takovému kroku zřejmě bude více, zatím je ale zmiňován především ten, že plyn rovněž přispívá k produkci škodlivých emisí, které je nutné eliminovat. Jde tak o další opatření v rámci ochrany životního prostředí.

Foto: Shutterstock

Plyn je problémem

Pravdou ale také je, že v Evropě aktuálně nemáme zrovna rozumné zdroje plynu. Ten dosud největší už je nepoužitelný a aktuální stav vypadá tak, že se sem ve velkém dopravuje zkapalněný plyn, avšak za velké peníze. I toto může být tedy motivací.

Ke všemu se ukazuje, že nové zdroje plynu nejsou bezproblémové. Například ten norský podle všeho ucpává trubky a likviduje právě plynové kotle. Z plánovaného zákazu se tak může velmi rychle stát naprostá nutnost.

Samotný zákaz by se zatím neměl týkat již instalovaných kotlů. Z pravidla by měli mít dokonce výjimku ti, kterým se dříve instalovaný plynový kotel porouchal. Je ale otázkou, zda si budou moci koupit nový, když jejich běžná instalace už bude zakázána. Očekává se přitom, že by tyto kotle měla nahradit hlavně tepelná čerpadla, kotle na biomasu a dokonce dálková topení. Definitivní zákaz plynových kotlů, tedy i jejich používání, má přijít za 30 let.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Nikdo mi nebude poroučet jak zajistit teplo rodině a už vůbec ne zlodějská vláda….

Karel
Karel
1 rok

Západ je ztracený. Záchrana přijde z východu.

Frost
Frost
1 rok

Tepelná čerpadla (mimo geotermálních vrtů) jsou ekonomický nesmysl, jejich životnost je vyřadí dříve, než začnou být rentabilní. Fungují pouze u moderních domů (ideálně pasivních). Plynový kotel (moderní kondenzační) je ekologický zdroj tepla, pokud by nedošlo k vyprovokování Ruska západem a sabotáži Nord Streamu Ukrajinskou tajnou službou vše mohlo nadále bezproblémově fungovat, ale z toho by USA nemělo zisk jako za 4x dražší zkapalněný plyn, co sem dovážejí. Kromě toho si posílí sféru vlivu, Evropu ekonomicky vyřadí (nebo teda ona sama sebe díky EU). Nebudou to mít naše děti jednoduché…

Miladis
Miladis
1 rok

To jsem zvědavý co na to Němci. Tady neví co dělá pravá a levá ruka. Takže budeme topit pneumatikama? Těm pitomcům už je na čase napravit palici. Co ještě chceme? Předražené úvěry a hypotéky a vytápění, které má minimální návratnost. Co nevidět nebudeme energeticky soběstační. Už je na čase tomu zatnout tipec.

Josef
Josef
1 rok

Vždyť válka na ukrajine je o tom, kdo bude zásobovat evropu plynem. Americký SHEL bridlicnym z Černého moře, nebo se vrátíme k zemnimu plynu z ruské Sibiře. Až se to rozhodne, zase se vrátíme k plynovým spotřebičům. Green Deal má pouze snížit odběr plynu v evropě ,protože výpadek ruského plynu se nepodařilo nahradit. Po válce to bude jako dneska s covidem 19. Zapomeňte neexistoval!!!!

pépé
pépé
1 rok

Celou Evropu vžeňme do náru”e 4 až 5-ti energetických molochů jako je například ČEZ. Co umějí udělat s cenama ve velice krátkém čase, jsme viděli docela nedávno. Kde vezmeme tu elektřinu? Už teď se straší tím, že ji česko bude muset kupovat. Kde? Francouzi nemají, Němci mají jen když na Baltu fouká, Rakousko má, ale pouze když taje sníh, a nebo neustále prší. Kde se ta elektřina vezme? A kolik bude stát? Když jí bude málo? Zamyslel se někdo nad tím? My sice elektřinu Z A T Í M máme, ale zato již nyní nejdražší v Evropě minimálně a na… Číst vice »

Léčil Lahves
Léčil Lahves
1 rok

Přesně toto jsem očekával, zákaz plynových kotlů je zelený nesmysl.
Zelení nás vrací do časů středověku k ohništěmi znečištěnemu ovzduší

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Léčil Lahves

Souhlasím, mám krbová kamna, nad ně umístím nádrž na ohřev vody s čerpadlem a vodu budu ohřívat za pomoci odpadu. Já budu mít doma teplo, že to bude venku smrdět mě tolik zajímat nebude, ale určitě si nepořídím TČ ani EV.