Češi budou muset povinně rekonstruovat své domy. To už si z nás dělají legraci, ne?

Nařizování toho, v čem máme jezdit je jedna věc a pro mnohé už opravdu nepřijatelná. Vždyť spalovací motory skončí jen proto, že si to někdo vymyslel a prosadil. Zlikviduje tak celý funkční průmysl, na kterém do značné míry stál úspěch Evropy v posledních desítkách let.

Kdo to vymyslel?

A ačkoliv už to samo o sobě představuje obrovskou, těžko ufinancovatelnou výzvu, už je tu další ambiciózní plán Evropské unie. Ta totiž schválila obrovské změny, pokud jde o energetickou efektivitu budov. Reálně to bude znamenat nejen to, že na nové stavby budou platit výrazně přísnější kritéria a budou muset být vybaveny například solárními panely a dalšími úspornými prvky, ale povede to i k tomu, že se budou muset renovovat také staré rodinné domy.

Možná jste si u nejrůznějších inzerátů všimli, že většina domů v Česku má to nejhorší hodnocení energetické náročnosti. Je to ta červeně zbarvená známka, které nikdo příliš nevěnuje pozornost. Teď ale bude muset. Pokud si totiž takovou nemovitost třeba koupíte, budete ji muset náročně zrekonstruovat, aby se dostala na lepší známku.

Už v roce 2030 mají všechny budovy určené pro bydlení dosáhnout energetické náročnosti E. O tři roky později se to ještě zpřísní a bude to muset být D. Ostatní budovy mají této kategorie dosáhnout v roce 2027.

Foto: Shutterstock

Dost problematické

To je nesmírně ambiciózní cíl, obzvlášť když odborníci upozorňují, že v některých případech ho bude velmi obtížné naplnit. Staré domy postavené třeba před sto lety, se tímto způsobem rekonstruují poměrně obtížně. Počítá se s nutným zateplováním či instalací tepelných čerpadel a solárních panelů.

Podle zástupců EU je to naprosto realistická a férová dohoda. Přinese hned několik benefitů, jako jsou nižší poplatky za energie, ale také pracovní místa, jež přinesou rekonstrukce budov. Ty by mimochodem měly být do značné míry placeny z dotací.

Mnozí ale nad realističností kroutí hlavou. Stačí se podívat, jaký teď panuje zájem o solární panely. Zdaleka je nechtějí všichni, a firmy přesto zoufale nestíhají. Čekací doba se protahuje i na rok. Navíc je sporné někomu nařizovat rekonstrukci domu, který už stojí, obzvlášť jde-li třeba o důchodce.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Co na to voliči pětikoalice a zastánci EU?