“Beru 100 tisíc, ale stejně chodím nakupovat sem.” Obchod, kde prodávají německé potraviny se 70 % slevou. Nákup za 3000 tu pořídíte za 1000 korun

Prodej potravin se v České republice bezpochyby mění. Jak se ukazuje, obchodní řetězce to přehnaly s navyšováním cen a v mnoha případech se doslova utrhly ze řetězu. Kvůli tomu je dnes v Česku dráže než v okolních zemích. Desítky až stovky tisíc lidí tak začaly vyrážet za nákupy například do Polska nebo Německa, což je trend, který bude podle všeho sílit.

Značná úspora

Ukazuje se to i na tom, že se strmě propadají tržby českých obchodů a překvapivě hodně klesají i tržby za potraviny, což je stav, který tu prakticky nikdy nebyl. Podle některých ekonomů zvolily zahraniční řetězce působící v Česku nepříliš příjemnou strategii navyšování marží, a to i na úkor množství prodaného zboží.

Jako houby po dešti ale začaly v České republice růst obchody s výprodejovým zbožím. Ty ještě donedávna nikoho příliš nezajímaly, ale teď se těší obrovské popularitě. Jde o takzvané “zlevněnky”, které už fungují i jako větší sítě, jako jsou například Nejlevnější potraviny, Potraviny v akci nebo Bertka. Dohromady spolu s dalšími už mají po celé zemi stovky prodejen. Ty jsou sice menší a na první pohled nenápadné, ale jakmile do nich vkročíte, budete dost možná nadšeni.

My jsme se podívali do jedné prodejny Nejlevnějších potravin v Praze. Čekali jsme tu zákazníky spíše z nízkopříjmové skupiny, ale v tomto ohledu jsme byli zaskočeni. Nakupoval zde třeba i upravený muž v očividně drahém saku. “Mám sice 100 tisíc měsíčně, ale ty supermarkety fakt podporovat nebudu. Do té cenotvorby trochu vidím a co tam se děje, to je kolikrát nad mé chápání,” uvedl pro server AAzdravi.cz muž, který si přál zůstat v anonymitě. “Asi před půl rokem jsem sem ze zvědavosti nakoukl, zajímalo mě, co a za jaké ceny tu prodávají. A byl jsem hodně příjemně překvapen, takže většinu nákupů už dělám tady.

Foto: Shutterstock

Skvělé zboží

Podle tohoto zákazníka mají prodejny s výprodejovým zbožím neprávem poněkud nevalnou pověst. Ano, řada produktů už je tady po datu minimální trvanlivosti, ale to prý vůbec nevadí. Co je naopak pozitivní, je skutečnost, že tu berou zboží hodně z Německa. “Tam mají mnohem lepší potraviny a tady si je můžete nakoupit,” říká další ze zákazníků.

Slevy v těchto obchodech dosahují až devadesáti procent, ale nejčastěji se pohybují mezi 50 až 70 %, což je výrazná sleva. Například nákup, který byste v běžném supermarketu pořídili za tři tisíce, vás tady bude stát kolem tisícovky.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Fandysek
Fandysek
1 rok

Socka se 100k je stále socka

Petr
Petr
1 rok

Mám sice 100 tisíc měsíčně, ale ty supermarkety fakt podporovat nebudu. Do té cenotvorby trochu vidím a co tam se děje, to je kolikrát nad mé chápání,” uvedl pro server AAzdravi.cz muž, který si přál zůstat v anonymitě. “Asi před půl rokem jsem sem ze zvědavosti nakoukl, zajímalo mě, co a za jaké ceny tu prodávají. A byl jsem hodně příjemně překvapen, takže většinu nákupů už dělám tady.“
… Že bych náhodou potkal někoho kdo má 100 000 kč měsíčně v obyčejné prodejně ???