Plíseň na zdech myju zásadně octem. A hned se mi pak lépe dýchá, je to skvělé

Plíseň domů nepatří, protože má zásadně negativní vliv na naše zdraví. Je příčinou dýchacích obtíží, může způsobit alergie a podpořit vznik mnoha respiračních onemocnění. Jak se plísně v domácnosti zbavit ideálně jednou provždy?

Prevence na prvním místě

V prvé řadě potřebujete zařídit, aby ve vašem obydlí plísně vůbec nevznikaly. Jak je známo, plísně patří do skupiny hub a nejlépe se jim daří na vlhkých místech. Proto je potřeba domácnost udržovat v čistotě, a hlavně pravidelně větrat, o to více na místech a v místnostech, které jsou ke vzniku plísní náchylnější.

Kromě klasického větrání pomůže také spouštění digestoře při a po vaření, zapínání větráku při a po použití koupelny. Vyhněte se také pokládání koberců v pokojích s nadměrnou vlhkostí.

Jak se plísní zbavit?

Pokud už jste ve svém obydlí plíseň na zdi objevili, nezoufejte. Plíseň se dá vyčistit, a pokud budete dodržovat výše zmíněná preventivní opatření, dost možná se už nikdy nevrátí.

Pokud se jedná pouze o malou plochu a vy nemáte problém s použitím chemického přípravku, vyberte nějaký odstraňovač plísní v drogerii, velmi dobře zabírá např. Savo proti plísním. Vybavte se pro jistotu ochrannými brýlemi a rukavicemi, nastříkejte na postižené místo, počkejte a poté setřete. Pozor, v místnosti by pár hodin neměly být žádné osoby (hlavně děti).

Foto: Shutterstock

Chytrá houba, jedlá soda, a dokonce ocet

Chcete-li se vydat přírodnější cestou, můžete vyzkoušet odstranění plísně pomocí chytré houby. Ta je pro lidi a zvířata neškodná, přitom velmi snadno zlikviduje plísně.

Velmi dobře dokáže zapůsobit také jedlá soda. Smíchejte ji s vodou v poměru 1:1, vytvořte z ní pastu, tu naneste na postižená místa a nechte zaschnout. Následně vydrhněte kartáčkem a otřete vlhkým hadříkem.

No a věřte, nevěřte, s plísní si poradí i ocet. Nalijte jej do rozprašovače a nastříkejte na kritická místa. Hodinu nechte působit. Poté místo otřete mýdlovou vodou a nechte pořádně uschnout.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments