Obyčejné potraviny, které odstraňují vysoký cholesterol. Srazí ho i bez léků

Na vysoký cholesterol si můžete nechat naordinovat léky nebo sáhnout po vhodných potravinách, které se s vysokou hladinou cholesterolu poperou za pár týdnů. Poradíme vám, jak vysoký cholesterol odhalit i které potraviny proti němu bojují.

Vysoký cholesterol jako tichý zabiják

O vysokém cholesterolu a o vysokém krevním tlaku se často mluví jako o tichém zabijákovi. Proč? Protože problém u vás může přetrvávat po dlouhá léta a vy jej ani nezaznamenáte. Nic vás nebude bolet a příznaky snadno zaměníte za běžná onemocnění. Během té doby už vaše vnitřní orgány podstupují nenávratnou devastaci.

Odhalte vysoký cholesterol včas a snížíte riziko infarktu a mrtvice.

Jak poznat vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol poznáte na kůži. Objevíte tukové výstupky a hrbolky, nazývají se xantómy. Na pokožce se budou objevovat žluté skvrny. Okolo oční rohovky můžete pozorovat rohovkový oblouk, jedná se o šedé kruhové zabarvení.

Sklony k vysokému cholesterolu jsou určeny i dědičnou predispozicí a k vysoké hladině přispívá konzumace tučných pokrmů, nadváha, alkohol a nedostatečná fyzická aktivita.

Kromě správných potravin je třeba zařadit i pravidelný pohyb.

Potraviny na vysoký cholesterol

Potraviny bohaté na vlákninu

Konzumace minimálně 30 g vlákniny denně pomáhá snížit riziko srdečních onemocnění, protože vysoký obsah vlákniny snižuje množství cholesterolu. Do jídelníčku zařaďte celozrnný chléb, brambory vařené ve slupce, obiloviny

Nenasycené tuky a omega-3

Upravte stravu a zařazujte více potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Dopřejte si tučné ryby, ořechy, semínka, avokádo. Z ryb vybírejte tuňáka, makrelu a lososa. Živočišné tuky nahraďte tuky rostlinnými.

Foto: Shutterstock

Nedoceněné brambory

Pomáhají brambory vařené ve slupce i brambory pečené. Mají velké množství draslíku, dokonce větší množství než banány. Kromě brambor zařaďte do stravy i batáty a dýně.

Rajčata v salátech i tepelně upravená

Rajčata mají velký obsah draslíku, vitamínu A a vitamínu C. Cholesterol účinně snižuje antioxidant lykopen, který se nachází v syrových rajčatech i v rajčatech připravených na páře.

Hrst zdraví v malinách

Maliny jsou bohaté na vlákninu a obsahují velkou dávku antioxidantů. Cholesterol vám pomohou snížit i borůvky. Je prokázáno, že borůvky působí na rozšíření cév. Správný průtok krve podpoříte i pravidelnou konzumací jablek.

Foto: Shutterstock, zdroj: NHS, Express.co.uk

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments