Běžné zlozvyky, které devastují játra. Dělá je téměř každý, není to jen alkohol

Játra jsou důležitý orgán v těle, který odvádí všechny toxické látky. Dokáže je odbourat a také vyloučit z těla. Pomáhá ukládat vitamíny a produkuje bílkoviny.

Játra nemají v první řadě nadbytek alkoholu, který játra postupně ničí. Existují ale i další způsoby, které játra poškozují a mohou způsobit i cirhózu jater. Špatně fungující játra následně zvyšují riziko vzniku diabetu, žloutenky i rakoviny jater.

Dejte si pozor na množství konzumovaného ovoce

Dodávat ovoce do těla ve zvýšené míře nemusí být nejlepší pro organismus. Ovocný cukr, tedy fruktóza, vede k ukládání tuku v játrech. To dokládají i mnohé studie. I když se snažíte žít zdravě a vyhýbáte se tukům nebo sacharidům, je třeba se vyhnout i velkému obsahu fruktózy v ovoci a obecně cukru v potravinách.  

Dejte si pozor na užívaná léčiva

Léky se odbourávají opět prostřednictvím jater. Pokud si občas přečtete příbalový leták, u většiny medikamentů je uvedeno při jejich užívání riziko poškození jater. I se schválenými léky se to nemá přehánět. Pokud je užíváte pravidelně a dlouhodobě, lékař by vám měl pravidelně provádět jaterní testy, které spolehlivě odhalí, v jakém jsou vaše játra stavu. Dejte si pozor, zejména pokud po lécích pociťujete únavu, nechutenství, bolesti hlavy nebo v horní části břicha.

Škodí i nedostatek pohybu

Nadváha je pro játra velmi škodlivá. Nadbytečný tuk tělo neukládá jen pod kůží, ale i jako viscerální tuk neboli břišní tuk, kterým obklopuje vnitřní orgány. Tuková tkáň přispívá k tvorbě zánětů, které mohou nenávratně játra poškodit. Dejte si pozor na ztučnělá játra, která vás dokonce mohou ohrozit i na životě. Dejte si tedy pozor, pokud se vám ukládá tuk kolem pasu a na břiše.

Ruce mohou napovědět potíže s játry

Výrazně se porucha jater projevuje i na rukou. Kůže dlaní z hřbetu ruky dostává jakoby lakovaný, lesklý vzhled. Často se na dlaních objevuje i zarudnutí, které výrazně kontrastuje s dost nápadně bílými prsty, na kterých se výrazně tvoří bílé měsíčky. Prsty navíc mohu dostávat paličkovitý tvar.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.