Běžné zlozvyky, které devastují játra. Dělá je téměř každý, není to jen alkohol

Játra jsou důležitý orgán v těle, který odvádí všechny toxické látky. Dokáže je odbourat a také vyloučit z těla. Pomáhá ukládat vitamíny a produkuje bílkoviny.

Játra nemají v první řadě nadbytek alkoholu, který játra postupně ničí. Existují ale i další způsoby, které játra poškozují a mohou způsobit i cirhózu jater. Špatně fungující játra následně zvyšují riziko vzniku diabetu, žloutenky i rakoviny jater.

Dejte si pozor na množství konzumovaného ovoce

Dodávat ovoce do těla ve zvýšené míře nemusí být nejlepší pro organismus. Ovocný cukr, tedy fruktóza, vede k ukládání tuku v játrech. To dokládají i mnohé studie. I když se snažíte žít zdravě a vyhýbáte se tukům nebo sacharidům, je třeba se vyhnout i velkému obsahu fruktózy v ovoci a obecně cukru v potravinách.  

Dejte si pozor na užívaná léčiva

Léky se odbourávají opět prostřednictvím jater. Pokud si občas přečtete příbalový leták, u většiny medikamentů je uvedeno při jejich užívání riziko poškození jater. I se schválenými léky se to nemá přehánět. Pokud je užíváte pravidelně a dlouhodobě, lékař by vám měl pravidelně provádět jaterní testy, které spolehlivě odhalí, v jakém jsou vaše játra stavu. Dejte si pozor, zejména pokud po lécích pociťujete únavu, nechutenství, bolesti hlavy nebo v horní části břicha.

Škodí i nedostatek pohybu

Nadváha je pro játra velmi škodlivá. Nadbytečný tuk tělo neukládá jen pod kůží, ale i jako viscerální tuk neboli břišní tuk, kterým obklopuje vnitřní orgány. Tuková tkáň přispívá k tvorbě zánětů, které mohou nenávratně játra poškodit. Dejte si pozor na ztučnělá játra, která vás dokonce mohou ohrozit i na životě. Dejte si tedy pozor, pokud se vám ukládá tuk kolem pasu a na břiše.

Ruce mohou napovědět potíže s játry

Výrazně se porucha jater projevuje i na rukou. Kůže dlaní z hřbetu ruky dostává jakoby lakovaný, lesklý vzhled. Často se na dlaních objevuje i zarudnutí, které výrazně kontrastuje s dost nápadně bílými prsty, na kterých se výrazně tvoří bílé měsíčky. Prsty navíc mohu dostávat paličkovitý tvar.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Richard
Richard
2 let

stránka AAzdravi.cz je naozaj vskutku fantastická ,hneď si ju pridávam na plochu mobilu. Zdravie máme len jedno ,mnohí si to neuvedomujeme pokiaľ nás choroba nepripúta do postele ,teším sa ,že táto stránka existuje ,že je a že pomáha preventívne a upozorňuje nás na správnu životosprávu ,navádza ako správne sa stravovať a teda aj žiť. *ĎAKUJEM*