Běžný přípravek na vlasy významně zvyšuje riziko rakoviny, varují lékaři

Vědecký výzkum nepřestává odhalovat znepokojivé spojitosti mezi nejrůznějšími externími faktory a zvýšeným rizikem rakoviny. Nejnovější studie publikovaná v časopise Cancer uvádí, že oblíbený výrobek na vlasy významným způsobem zvyšuje riziko rakoviny prostaty u mužů.

V ohrožení je malý orgán

Pravdou je, že vznik rakoviny ovlivňuje celá řada faktorů a je stále předmětem zkoumání, které z nich jsou nejvýznamnější. Jisté je, že některé ovlivnit nejdou, jako například věk nebo pohlaví. Další ovšem ovlivnitelné jsou, obzvlášť pokud je znáte. A tak je dobré vědět, že vědci našli souvislost mezi užíváním barvy na vlasy a podstatně zvýšeným rizikem rakoviny prostaty.

Rakovina prostaty postihuje malý orgán velikosti vlašského ořechu, který je umístěný u močového měchýře. Sama o sobě je poměrně dobře léčitelná, pokud se jí podaří zachytit včas. Bohužel se stává, že metastázuje do dalších orgánů, kdy je pak léčba o poznání komplikovanější.

Podle organizace International Agency for Research on Cancer obsahují některé barvy na vlasy chemikálie, které jsou pro lidi považovány za mutagenní a karcinogenní. “Jedna nemocniční studie hlásila pozitivní spojení mezi užíváním barvy na vlasy a rakovinou prostaty,” uvádějí lékaři.

Foto: Shutterstock

Riziko je vysoké

Vědci jednoduše zkoumali desítky tisíc mužů po dobu 28 let. Řada z nich v průběhu tohoto období onemocněla rakovinou prostaty. Na základě dotazníků pak bylo zjištěno, že se tato nemoc objevila statisticky významně u skupiny těch, kdo používali barvu na vlasy. Z toho vyšel závěr: “První zkoumání barviv na vlasy a rakoviny prostaty naznačuje, že lidé užívající barvu na vlasy mají vyšší riziko.

Rakovina prostaty patří mezi častější druhy nádorů. Logicky se týká výhradně mužů. Počítá se, že se v určité fázi života objeví u jednoho ze šesti mužů. Nejčastěji se tak děje mezi 75. a 79. rokem života. Existují již vědecké důkazy o tom, že riziko snižuje aktivní způsob života.

Foto: Shutterstock, zdroje: ACS Journals, Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments