Bílé zuby šetrně a přirozeně. Běžné potraviny, které bělí zuby, zatímco je jíte

Každý ví, že jsou potraviny, po kterých mají zuby tendenci se zabarvit, jako je červené víno, káva, tmavé ovoce, ale také cigarety. Budete však překvapeni, když vám prozradíme, že to jde i opačně. Kromě chemického bělení zubů, existují totiž určité potraviny, které vám naopak zuby vybělí přirozeně a zároveň pomáhají minimalizovat zubní kaz a bojovat proti hromadění plaku. Klíčem je výběr potravin, které jsou nejen zdravé, ale také pomáhají čistit zuby zatímco je jíte. To je cesta za zářivým úsměvem.

Toužíte po zářivějším úsměvu? Pak byste se měli soustředit na tyto potraviny

Jahody

Jahody obsahují kyselinu jablečnou, která působí jako přírodní bělidlo. Odstraňují skvrny na zubní sklovině i díky malým zrníčkům, které zuby jemně obrousí. Pokud jahodám úplně neholdujete, můžete je případně zkusit trochu rozmačkat s jedlou sodou a vytvořit pastu na zuby. Nechte pastu pět minut působit, poté opláchněte vodou a vyčistěte kartáčkem a nití jako obvykle.

Jablka

Kousnutí do jablka je prospěšné pro naše zuby a křupavá konzistence jablek posiluje dásně. Mají vysoký obsah vody, což zvyšuje produkci slin, které neutralizují bakterie.

Hrušky

Hrušky neutralizují zápach z úst způsobený bakteriemi, odplaví zbytky jídla, odstraní bakterie a zuby zůstanou čisté.

Semínka, ořechy a mandle

Semínka, ořechy a mandle jsou lehce abrazivní, třou povlak ulpívající na zubech. Dejte si malou hrst ke svačině, vyčistí vám zuby. Jsou plné bílkovin a zdravých tuků.

Foto: Shutterstock

Celer a mrkev

Vysoký obsah vody v celeru a mrkvi je skvělým pomocníkem pro čištění zubů. Tato zelenina stimuluje produkci slin, což pomáhá odplavovat zbytky potravy z úst.

Květák a brokolice

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny s mírně hrubou konzistencí, jako je syrový květák nebo brokolice, mohou poskytnout přírodní abrazivo, které pomůže udržet zuby čisté. Žvýkání této syrové zeleniny stimuluje produkci slin, které pomáhají smýt veškerý plak. Zvýšená produkce slin společně s pevnou konzistencí zeleniny působí jako zubní kartáček, který přirozeně čistí vaše zuby.

Tvrdé sýry, mléko a jogurty

Tvrdé sýry, mléko a jogurty obsahují vápníku, který posiluje dásně a zuby. Navíc je jich většina bezbarvých a zuby nezabarví.

Pomeranče

Pomeranče obsahují kyselinu, která bělí zubní sklovinu. Zdraví vám navíc posílí obsah vitaminu C.

Jedlá soda

Vyčistěte si zuby kartáčkem a jedlou sodou, která je základem bělidel. Jde o formu soli, která současně působí jako jemný obrušovač, který odrhne povrch zubů.

Jedlá soda má abrazivní účinky a poslouží jako domácí zubní pasta. / Foto: Shutterstock

Ananas

Ananas obsahuje složku zvanou bromelain, což je enzym napomáhající trávení bílkovin. Je často používaný v přírodních zubních pastách, pomáhá odstraňovat povrchové skvrny a plak. Dokáže v oblasti tlustého střeva potlačovat zánět, má hojivé účinky a je vhodný při Crohnově chorobě, zácpě, rakovině střeva. I jeden kousek ananasu po jídle, vám může tuto látku pomoci dostat přímo na vaše zuby!

Cibule

Cibule je bílá, zuby nezabarví, ale naopak bělí. Obsahuje alicin, který je prospěšný nejen pro zuby. Jen si po ní vyčistěte zuby kvůli charakteristickému pachu.

Voda

Čistou vodu bez bublin pijte po červeném víně, ať zamezíte zabarvení zubů. Perlivá voda však způsobuje erozi skloviny a poškozuje zdravé zuby, proto se jí vyhýbejte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Rte

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments