Bolí vás často hlava? Migrénu mohou způsobovat také některá jídla

Migréna z jídla je pojem, nad kterým většina lidí jen s úsměvem na rtech zakroutí hlavou. Jen málokoho by totiž napadlo, že něco takového opravdu existuje. Migréna je nepříjemná, silná a otravující bolest hlavy, kterou zná a zažil snad úplně každý – a kdo ne, ten má opravdu štěstí.

Migréna z jídla, aneb které potraviny mohou za silnou bolest hlavy?

Migrénu od obyčejné bolesti hlavy zaručeně a bezpečně poznáte. Zatímco obyčejná bolest hlavy zpravidla do hodiny odezní, pokud jde o migrénu, může vás doprovázet třeba i tři dny. A to rozhodně není nic příjemného, zvlášť když víme, že migrénu doprovází nevolnost, citlivost na hluk i světlo nebo nesnášenlivost pachů.

Existují potraviny, které mohou migrénu vyvolat. Které to jsou?

Uleželé sýry

Pokud si rádi pochutnáte na nějakém pořádně uleželém sýru, pak zpozorněte: starší sýry totiž mohou způsobit migrénu! Může za to tyramin, což je látka, kterou uleželé sýry v sobě obsahují a která může za migrénu. Tím samozřejmě nechceme strašit, protože to rozhodně neznamená, že kdykoli si pochutnáte na starším sýru, automaticky dostanete třídenní migrénu. Spíše je to tak, že někteří z nás na tyramin reagují více citlivě nežli druzí.

Slaná jídla

Zde nebudeme příliš konkrétní, ale i slaná jídla mohou způsobit, že vás začne bolet hlava a obyčejná bolest se změní v silnou migrénu. Pokud jíte hodně slaných jídel a soli se nebráníte, pak automaticky ve svém těle zvyšujete hladinu sodíku. Vysoká hladina sodíku v krevním řečišti způsobuje snížení schopnosti ledvin odstranit vodu, na což tělo reaguje tím, že dojde ke zvýšení krevního tlaku – a vysoký krevní tlak migréně nahrává do karet!

Umělá sladidla

Vyměnit klasické cukry za umělá sladidla se může jevit jako dobrý nápad, především pak v případě, kdy se například snažíte zhubnout a místo cukru si kafe nebo čaj osladíte třeba aspartanem, což je jedno z umělých sladidel. Pozor! I umělá sladidla mohou vyvolat migrénu, za což podle odborníků může snížení hladiny serotoninu v těle.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments