Brzké ranní vstávání prospívá zdraví

Není tomu tak dávno, kdy pracovní doba většiny obyvatel začínala s šestou nebo dokonce pátou hodinou ranní. Po druhé hodině už byli na zahrádkách a doma. Večerní zprávy, hodinový film a kolem desáté už byste je našli tvrdě spící. Dnes posouváme dobu spánku na mnohem pozdější hodinu. Děláme správně?

Skřivani a sovy

Naleznete informaci o tom, že existují dva typy lidí. Skřivani, kterým vyhovuje brzké ranní vstávání a jdou si dříve lehnout a sovy. Noční tvorové. K práci i k zábavě usedají nejlépe ve večerních až nočních hodinách, chodí pozdě spát a pozdě vstávají. K tomuto rozdělení populace se řada odborníků staví skepticky a tvrdí, že je to jen o zvyku a změně návyků. Každý si může upravit rytmus dne a hodinu, kdy jde spát. Ze škatulky sova nebo skřivan se můžete snadno dostat.

A kam byste měli patřit? Který rytmus je pro zdraví lepší?

Výsledky studie nemocnosti mezi skřivany a sovami

V Koreji proběhl zajímavý výzkum, kde se respondenti rozdělili mezi skřivany, sovy a nezařazené. Věk respondentů se pohyboval okolo padesáti let. Následně byly zjišťovány údaje o osobách a jejich zdravotním stavu. Noční tvorové měli výrazně vyšší tukové zásoby v oblasti břicha, měli méně svalové hmoty a trpěli častěji diabetem. Tyto rizikové faktory mohou v budoucnu vyvolat řadu závažných onemocnění.

Jak se stát zdravějším skřivanem

Pokud vám to pracovní doba umožní, můžete si zvyknout na příjemnější a zdravější ranní režim. Začněte vstávat dříve a hodinu brzkého vstávání dodržte i během víkendu. Během jednoho až dvou týdnů se vám podaří usínat v příznivější hodinu. Je hezké mít celé odpoledne volného času a uděláte i mnoho pro zdraví. Vydatný spánek vás čeká, pokud budete v ložnici okolo desáté hodiny večerní a usnete nejpozději v jedenáct.

Základní pravidla dobrého usínání a spánku

Do postele ulehejte vždy ve stejný čas a večer se věnujte přípravě v pravidelně opakujícím se pořadí. Večeře, sledování televize, sprcha, knížka, čištění zubů. Vše by mělo probíhat každý večer v určeném pořadí a v podobnou hodinu. Ložnice by měla být vyvětraná a nesmí v ní být zapnutý žádný elektrický spotřebič. V žádném případě neusínejte u blikajícího monitoru počítače, televize nebo tabletu. Všechny přístroje vypněte a odložte dál od sebe. Na místě je i správný výběr zdravotní matrace a roštu stejně jako lůžkovin z přírodních materiálů. Mysl před usnutím zklidněte a soustřeďte se jen na pozitivní představy. Pomáhají i bylinné směsi v podobě čaje.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments