Bolí vás hlava? 5 klíčových znaků, které upozorňují na nádor na mozku

Rakovinné buňky hromadící se v mozku vytvářejí nádor. Bolest hlavy na něj může upozornit. Musíte však umět rozlišit, zda je váš zdravotní stav opravdu vážný.

Bolesti hlavy jsou běžné zdravotní problémy. Mohou však být závažnějšího charakteru. Sledujte, zda jsou bolesti doprovázeny těmito pěti klíčovými faktory. 

Hlavní příznaky nádoru

Pokud je bolest hlavy doprovázená nevolností, jak se píše na express.co.uk, dejte si pozor. Pokud to zažíváte poprvé v životě, zbystřete, zejména pokud přerostla bolest až do té míry, že se probouzíte v noci. Pak si o tom promluvte se svým lékařem. O příznak mozkového nádoru může jít, i pokud při bolestí hlavy vidíte i blikající světla. Příznaky mozkového nádoru se postupně zhoršují v řádu týdnů či měsíců.

  • máte pocit, jako byste byli nemocní a trpíte často nevolností
  • s tak velkými bolestmi jste se v životě nesetkali, máte je poprvé
  • bolesti jsou tak silné, že vás v noci budí
  • máte problémy s očima a vidíte blikající světla
  • bolesti se postupně zhoršují v průběhu týdnů či měsíců
Foto: Shutterstock

Zrakové projevy

Rakovina mozku vede k bolestem hlavy kvůli intrakraniálnímu tlaku při zvětšování nádoru. Lebka je z kostí a mozek má vyhrazené pevné místo. Zvýšený nitrolební tlak může způsobit i problémy s viděním. Zrak je slabší, což může vést k nárazům do předmětů či lidí. Objevuje se i tunelové vidění, plovoucí tvary a rozmazaný zrak.

Další příznaky

Záleží vždy na lokaci růstu nádoru a podle toho se různí příznaky. Nádor rostoucí v čelním laloku může způsobit potíže s chůzí, problémy s řečí, slabost na jedné straně těla,  změny osobnosti a ztrátu čichu. Pokud je nádor na temporálním laloku, může dojít ke krátkodobé ztrátě paměti a hlasů v hlavě. Nádor na temenním laloku v mozku způsobuje problémy se čtením a psaním,  ztrátu citu v jedné části těla.

Kdo je nejvíc ohrožený

Nejvyšší pravděpodobnost vzniku mozkového nádoru mají lidé mezi 85 až 89 rokem. 2 % mozkových nádorů jsou spojena s nadváhou. Nadbytečné tukové buňky v těle jsou aktivní a signalizují jiným buňkám, aby se dělily častěji, což je předpoklad vzniku rakoviny. To může ovlivňovat růstové hormony, záněty a pohlavní hormony. Obezita souvisí s rakovinou mozku, ale i dělohy, vaječníků, štítné žlázy a střeva.

Foto: Shutterstock, zdroj: express.co.uk

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments