Bolí vás záda? A neděláte náhodou tyto chyby?

Bolest zad je nepříjemnou záležitostí. Stává se nám tak často, že jsme se s ní pomalu smířili a ani nám nepřijde na mysl, že by to mohlo být jinak. S bolestí zad bojuje většina obyvatel a příčiny jsou přisuzovány nejčastěji sedavému zaměstnání. Udělat něco pro naše záda můžeme přitom každý den.

Chyby v držení těla, které později bolí

Mnoho bolestí zad začíná nevinně a přisuzujeme je špatné matraci na které spíme nebo dlouhému sezení za volantem. V příčinách však musíme jít hlouběji. Každý z nás je buď pravák nebo levák. To znamená, že jednu stranu těla zatěžujeme nerovnoměrně. Druhou příčinou je nesprávný postoj. Zkuste myslet na polohu těla a vaší páteře během dne a vyrovnejte se pokaždé, když se přistihnete při špatném postoji.

Každodenní činnosti, které se podepisují na našich zádech

  • Vsedě si zacvičte. Většina profesí se neobejde bez dlouhodobého sezení před monitorem. Zabránit se tomu nedá, ale je možné pravidelně dělat přestávky, krátce se projít nebo zkusit některé cviky na uvolnění svalů.
  • Choďte. Vraťte se k chůzi a nuťte se k pohybovým aktivitám. Zaparkujte na vzdálenějším parkovišti, vystupte z dopravního prostředku dříve, na nákup vyrazte pěšky s batůžkem.
  • Stále on-line. Kolikrát denně berete do rukou mobilní telefon? Kolikrát denně kvůli němu nakláníte hlavu do strany, hrbíte záda a skláníte se? Opravdu je nezbytné, abyste měli telefon neustále v rukou? Myslete na vaši krční páteř, až příště sáhnete po telefonu jen abyste vyplnili prázdnou chvíli.
  • Tašky, kabelky, notebooky. Pamatujete si, když jste měli poprvé školní aktovku na zádech? Byla vyztužená a vaše okolí vám neustále připomínalo, abyste ji nosili na obou ramenech. Dnes jste na všechny tyto rady zapomněli a těžké věci nosíte na jednom rameni. Vaše páteř si musí poradit s nerovnováhou. To později může vést až k vychýlení páteře!
  • Vysoká a nízká obuv. U dam jsou problémem především módní trendy. O škodlivosti vysokých podpatků (více než 4 cm), již víte. Proto jste je vyměnily za nízké baleríny. I ty jsou špatně! Sáhněte po malém podpatku, dva nebo tři centimetry vysokém.

Bolesti zad začínají u bolesti svalů, mohou však pokračovat. Poškození páteře a meziobratlových plotének znamená dlouhodobou léčbu, často i doprovázenou operačním zákrokem. Zastavte to, dokud je čas!

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Iva Vendolská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na

Doporučujeme

loading...