Saunování je prospěšné. Může ale také zadělat na nepříjemné problémy

Saunou bojujeme proti nachlazení, bolestem kloubů, migrénám i špatné náladě. Sauna pomáhá při potížích se spánkem, nechutenství nebo při chronických zánětech. Má i některá rizika? Ano! Kdy se vyhnout saunování a co je třeba vědět o negativních účincích?

Finské sauně je třeba se vyhnout když

Saunování se nedoporučuje osobám, které trpí vysokým krevním tlakem nebo některou nemocí oběhového systému. Rovněž kardiaci nebo epileptici mají do sauny vstup zakázán. Sauně se vyhněte i při potížích s játry nebo ledvinami. Ženy by neměly saunu navštěvovat během menstruace nebo při gynekologických potížích. Nebezpečná je sauna zejména v prvním trimestru těhotenství.

Překvapivý zákaz vstupu:

Do sauny nechoďte s kocovinou!

Saunování není vhodné ani při chřipce, horečce nebo některém zánětlivém onemocnění. Celá řada kožních chorob se může v horkém prostředí zhoršit.

Kdy sauna škodí

Sauna vám může velmi uškodit, pokud navštívíte takovou, kde je dovoleno saunování v plavkách. Plavky jsou vyrobené synteticky a uvolňují se z nich při vysokých teplotách karcinogenní látky. Do těla všech, kteří jsou v sauně, pronikají dýchacími cestami i pokožkou. Pozor také na sedátka v suně. Vždy používejte ručník nebo prostěradlo. Hrozí, že si můžete sednout do potu osoby před vámi. Rizika jsou zřejmá, šíří se tak kožní i infekční choroby. Důležitá při saunování je i poloha. Kdo si sedne vystavuje se riziku, že se mu bude horní část těla prohřívat více než chodidla. Hrozí bolesti hlavy i závratě.

Pozitivní účinky saunování jistě převáží nad negativy. Je však nutné znát svůj zdravotní stav a vyhnout se pohybu v prohřívací kabině při sebemenším příznaku nemoci. Obecnou radou pro všechny je nezůstávat v sauně déle než patnáct minut. Nikdy se neochlazujte šokem. Do bazénu se studenou vodou vstupujte postupně. Ve sprše první pusťte teplou vodu, poté vlažnou a teprve nakonec studenou. Po saunování delší dobu odpočívejte.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments