Břišní tyfus, kdy a proč se proti němu očkovat?

Břišní tyfus neboli žlutá zimnice je nebezpečím i v dnešní době. Očkování je nutné zejména před cestou do exotických zemí. Proč je dobré nebrat tyfus na lehkou váhu?

Pokud se chystáte na cestu do exotických zemí, zejména do tropů a subtropů, je třeba se 3 měsíce před odjezdem očkovat proti nemocem. Doporučuje se navštívit centrum cestovní medicíny a poradit se, která onemocnění mohou v dané zemi hrozit a proti kterým se dá očkovat. Břišní tyfus je závažné infekční onemocnění.

Očkování proti břišnímu tyfu

Očkování proti žluté zimnici je přímo vyžadováno v rovníkových oblastech Afriky a Latinské Ameriky. Hodí se do turistických oblastí v rozvojových zemí Asie, Střední a Jižní Ameriky a Afriky. Do rizikových zemí se doporučuje i očkování proti meningokokovým infekcím a japonské encefalitidě, která se nejčastěji objevuje v zemích jihovýchodní Asie. Do Egypta a Tunisu je vhodná proti průjmům vakcína formou nápoje proti choleře a bakterii ETEC. Do některých evropských zemí je vhodné očkování proti tetanu, oběma typům žloutenky, zejména virové hepatitidě typu A, ale i spalničkám a černému kašli.

Nejčastější zdroje nákazy

Původcem zákeřné nemoci je bakterie Salmonella typhi, která přežívá ve střevním traktu. Zdrojem nákazy je jak nemocný člověk, tak i bacilonosič, který již toto onemocnění prodělal, ale stále vylučuje bakterie a kontaminuje své okolí. Pak se tyto bakterie dostanou do těla dalších osob. Nejčastěji jde o kontaminované potraviny a vodu, ale i různé  předměty. Každý rok onemocní asi 22 miliónů lidí.

Příznaky a léčba břišního tyfu

Břišní tyfus se projevuje za 1 až 3 týdny po nákaze. Horší průběh onemocnění je u dospělých a seniorů. Podávají se antibiotika, ale odolnost vůči léčbě se neustále zvyšuje. Dlouhodobé bacilonosičství a infekčnost pro okolí může vyřešit až nutný chirurgický zákrok.

Nejčastější příznaky:

  • vysoká horečka
  • únava
  • nechutenství
  • zimnice
  • bolesti hlavy
  • bolesti břicha
  • růžová vyrážka na kůži
  • zácpa a méně často průjem
  • zvětšení jater a sleziny
  • vzácně vnitřní krvácení a zánět žlučníku

Ochrana a prevence proti břišnímu tyfu

Bezpečné jsou jen dobře tepelně zpracované potraviny, vlastnoručně oloupané ovoce, balená a raději sycená voda. Rizikové jsou i kontaminované předměty, velmi často cigarety následně vložené do úst. Je dobré se vyhnout syrovým potravinám, nebaleným i nepřevařeným nápojům a také kostkám ledu. Nutné je používat dezinfekční prostředky na ruce. Očkování neživou polysacharidovou vakcínou poskytuje imunitu po dobu 3 let.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments