Ceny bytů čeká pád. ČNB předpověděla, o kolik to bude

Velkým tématem dneška jsou nemovitosti. Ovšem v jiném slova smyslu, než jak jsme na to byli zvyklí z minulých let. Ještě nedávno se zdálo, že ceny bytů, domů a pozemků už navždy porostou. Že se nemohou propadnout. Ostatně, tento názor často deklarovali i odborníci, byť bylo třeba zohlednit, že jsou z branže a přesně toto si nepřejí. Realitní makléři a developeři tak do poslední chvíle tvrdili, že pokles cen nemovitostí nikdy nenastane. Maximálně prý stagnace.

Dojmy a realita

Teď už se k tématu raději nevyjadřují, protože je jasné, jakým kráčíme směrem. Byty už poměrně ve velkém zlevňují. Ani jsme se nenadáli a jsou tu slevy ve výši 10 až 30 %, pokud chce někdo prodat rychleji než za několik měsíců nebo dokonce let. Na realitních serverech se potom kupí takzvané ležáky. Tedy nemovitosti, jejichž majitelé si myslí, že je prodají za ceny, které platily před rokem.

Pravda je taková, že majitelé bytů a domů si skutečně nechtějí přiznat, že jejich statky, o nichž si mysleli, jakými jsou zlatými doly, se výrazně propadají na hodnotě. Je to i psychologická hra. Pokud nemovitost vystavíte za určitou cenu, máte pořád pocit, že ji skutečně má. To je ale mýlka. Cena je taková, jakou určí trh. Tedy na jakou seženete kupce. A to už je podstatně větší problém.

Jasného trendu už si všimla také Česká národní banka, která v minulých letech upozorňovala, že jsou nemovitosti předražené o čtvrtinu až třetinu. Vývoj jí dává za pravdu. A to je ve svých současných předpovědích ještě poměrně krotká.

Foto: Shutterstock

Nehezké vyhlídky

Její nejnovější pesimistický scénář počítá s tím, že ceny nemovitostí se propadnou o deset procent, přičemž dna by měly dosáhnout uprostřed roku. Je však třeba říct, že jde o průměrné číslo. Zatímco třeba v Praze nemusí být propad tak citelný, v nepříliš lákavých regionech může dosahovat desítek procent.

Optimističtější scénář potom počítá s pětiprocentním zlevněním nemovitostí, ovšem mnohem pozvolnějším, kdy by se ceny měly snižovat po celý příští rok. V dalších letech se nicméně nepočítá s nějakým zlomem a návratem k růstu, jako spíše se stagnací. A to je ještě velkou otázkou.

Po letech divokého a ničím nepodloženého růstu by totiž bylo logické, kdyby ceny bytů a domů delší dobu zase klesaly. Jistě, asi se nevrátí na ceny z roku 2010, není ale vyloučeno, že od svého vrcholu zlevní o 30 až 40 %. Jedna z prognóz ČNB počítá s tím, že by pokles cen mohl trvat až do roku 2025.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments