Potraviny, které prospějí zraku. Nejde jen o mrkev

Našemu zraku neprospívá jen mrkev. Důležitý je i vitamín E a C, které pomáhají předcházet nemocem očí, jenž přicházejí s přibývajícím věkem. Které potraviny našim očím prospějí?

Mrkev je pro zrak prospěšná, ale existuje celá řada jiných potravin. Z betakarotenu v těle vzniká chemickou proměnou vitamín A, který s dalšími látkami vyživuje sítnici a ochrání povrch očí. Dochází k lepšímu vnímání zrakových vjemů a rozlišení mezi světlem a tmou.

Jaké zvolit potraviny

Vitamín A dostaneme do těla i s mléčnými výrobky, vaječným žloutkem, špenátem, zelím, rybím tukem a játry. Pomůže i kurkuma, která pomáhá i proti nádorovým onemocněním.

Omega 3 a antioxidanty

Důležité jsou nenasycené mastné kyseliny, zejména omega 3, které obsahují ryby. Z minerálů je to zinek obsažený v luštěninách a vaječném žloutku. Selen najdeme v česneku a tuňákovi. Antioxidační účinky má listová zelenina a bobulovité ovoce, které neutralizují volné radikály a ochrání buňky sítnice před jejich poškozením.

Vitamíny a minerály

Volné kyslíkové radikály přemůžeme zvýšeným příjmem antioxidantů, vitamínů A, C, E a selenu. Přísun vitamínu C a E snižuje riziko vzniku šedého zákalu. Na správnou funkci enzymů v očích má vliv zinek. Najdeme ho ve vejcích, mléce, dýňových semínkách, ústřicích a pštrosím mase. S přibývajícím věkem vsaďte i na potravinové doplňky.

Lutein

Pro zdravé oči a prevenci makulární degenerace, která přichází s věkem, je třeba lutein. Najdeme jej v obilí, ovoci, zelenině a vaječném žloutku. Přírodní žlutooranžové rostlinné barvivo patří do skupiny karotenoidů. Vhodná je i syrová strava.

Vynechejte nezdravé tuky

Zraku neprospívá tučné maso. Škodlivé látky se usazují v cévách očí, zejména v oční sítnici, což může vést k jejímu poškození. Vhodnější jsou nerafinované tuky, jako olivový olej před tuky živočišnými.

Oční prevence

Zásadní vliv mí i oční prevence, zejména vyšetření zorného pole, které zachycuje výpadky i v periferních částech. Provádí se i měření nitroočního tlaku, který je rizikový pro vznik zeleného zákalu. Až 80 % zrakových vad je léčitelných, musí však být odhaleny včas. Oftalmologie nabízí účinnou a efektivní léčbu, implantaci kvalitních nitroočních čoček a odstranění očních vad laserem.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.