Bylinky, které se nesnášejí s kávou. Některé kombinace mohou škodit zdraví

Start do nového dne bez lahodného šálku kávy si mnozí z nás jistě ani nedokážou představit. Není divu, protože káva obsahuje kofein, který nás umí takzvaně nakopnout a dodat na delší čas energii. A to nejen ráno, ale i v poledne. Ideální je, v případě pití několika šálků denně, abyste si dopřáli jeden šálek ráno chvíli po probuzení a další například až po obědě. Tak budete z kávy profitovat nejvíce. Ovšem je nutno dodat, že každé tělo je jiné a na každého káva působí jinak. Pokud si ji dopřejete v poledních hodinách, dávejte si pozor na to, abyste ji nekombinovali s těmito bylinkami. 

Rub i líc kávy

Kávu miluje mnoho lidí. A to nejen pro její účinky, ale i díky její nahořklé chuti. Ovšem i tento povzbuzující nápoj má své nevýhody. Sice dokáže předcházet vzniku ledvinových kamenů, pomáhá při depresích a jinde, ale na druhou stranu může způsobovat řídnutí kostí a jiné potíže. Naštěstí dva až tři šálky kvalitní kávy na životě neohrožují. 

Pozor byste si měli dávat v případě, že užíváte léky na astma, tlak a další. Rozhodně je nezapíjejte kávou, ale dopřejte si je s určitým časovým odstupem. Tato kombinace může způsobit bušení srdce, třes rukou a nevolnost. To stejné platí i u některých bylinek. Obojí navzájem působí kontraproduktivně. 

Foto: Shutterstock

Na které bylinky si dát pozor

Nezapomínejte, že káva působí podobně jako energetický nápoj. Zvyšuje krevní tlak a podporuje vyšší energii. V případě, že si ji dopřejete s bylinkami, které mají za úkol naopak snižovat krevní tlak, mohou se navzájem v organismu člověka přít. V takovém případě je tělo zmatené a neví, jak na tyto účinky reagovat. Pokud jste si někdy dopřáli šálek kávy a za malou chvíli jste dali hrnek bylinkového čaje, mohli jste si všimnout motání hlavy, třesu rukou a jiných negativních účinků.

Mezi bylinky, které byste neměli kombinovat s kávou, či si je dopřát bezprostředně po vypití šálku kávy jsou:

  • hloh
  • levandule
  • řemdihák plstnatý
  • bazalka
  • česnek
  • zázvor

Musím dodat, že mezi výše uvedené bylinky a zeleninu, přidám i šalvěj, a to z vlastní zkušenosti. Pozor si dejte i na bylinné tablety, které neužívejte zároveň s pitím kávy. 

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments