Časté chyby u snídaně. Takto by neměla vypadat

Jakmile se rozhodnete pro redukci váhy nebo pro jídelníček podle zásad zdravého stravování jako první uslyšíte, že nesmíte vynechávat snídani. Snídaní odstartujete nový den a budete plni energie. Od snídaně do večeře nás dělí mnoho hodin, proto máme často tendenci při snídani hřešit a doufat, že denní aktivitou kalorický příjem spotřebujeme. Která jídla nejsou k snídani vhodná?

Uzeniny a bílé pečivo

Stačí si vzpomenout na poslední služební cestu. Co vás čekalo při ranním menu v jídelně hotelu? Vůně párků a čerstvých rohlíků. Další volbou bylo několik druhů salámů případně domácí paštika. Na párky a uzeniny budete muset opravdu zapomenout. Sáhněte po plátku šunky a po tmavém pečivu. Na talíři nesmí chybět zelenina.

Jahodová marmeláda od maminky

Maminky a babičky umí tu nejlepší jahodovou marmeládu na světě. Rádi byste ji snídali každý den a zvládnete i několik čerstvých rohlíků. Pozor. Domácí marmelády jsou plné cukru. Dobroty se ale vzdávat nemusíte. Smíchejte trochu marmelády s bílým jogurtem a doplňte tmavým pečivem.

Snídaňové müsli a kukuřičné lupínky

Připravená krabice z obchodu, která na pohled vypadá jako zdravá snídaně. Nenechte se zmýlit. Směs bývá velmi často doslazovaná. Větší problém ale je porce, kterou si k snídani naservírujeme. Máme tendenci si naložit i dvojnásobné množství, než je správná porce snídaně. Ze zdravé a vydatné snídaně se rychle může stát nepřítel hubnutí jen díky velké porci a přidanému cukru. Vyměňte kupované müsli za doma vařenou ovesnou kaši ochucenou ovocem a ořechy.

Slazený jogurt

Jogurt nebo termix vypadá jako dobrá volba, když máte zrovna naspěch. I tady je třeba mít se na pozoru. Přidaný cukr je několikanásobně vyšší, než když si do bílého jogurtu dáte trochu medu nebo již zmíněné domácí marmelády. Bílý jogurt je také možné ochutit několika kolečky banánu. Skvělou volbou jsou i slunečnicová nebo chia semínka zamíchaná s bílým jogurtem.

Pozor na snídaňová vejce

Výbornou volbou pro vydatnou snídani jsou vajíčka. Záleží ale na jejich úpravě. Je třeba se vyhnout míchaným vajíčkům na tuku nebo volským okům na sádle. Vejce si připravte bez tuku. Zvolte úpravu naměkko, natvrdo nebo ztracené vejce.

Džus k snídani? Jedině domácí

Zakoupený džus nebo ovocná šťáva je plná cukru, energeticky se často rovná celé snídani. Mnohem méně cukru a více živin získáte z čerstvě připraveného domácího džusu.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments