Čech se pomstil za vysoké ceny potravin. Tak tohle už je vážně síla, co nám dělají

Vysoké ceny potravin už trápí kde koho. Bohužel se nezdá, že by s tím výrobci a obchodníci chtěli něco dělat. Naopak, ačkoliv to nepřiznají, ve skutečnosti jim současný stav vyhovuje. Málokdo už ví, kolik by potraviny měly opravdu stát a vzniklá mlha umožňuje hrát si s maržemi v neprospěch zákazníků.

Dovolují už si moc

Výsledky některých těchto hrátek ale už opravdu berou dech. Naprosto běžné produkty dnes stojí nesmyslné částky. Upozornil na to i jistý Čech v krátkém videu, ve kterém si vybral trojici potravin v českých obchodech a doslova se jim vysmál. Natolik absurdní mu jejich cena přišla.

Jde o rostlinný tuk Rama za 109,90 korun, obyčejnou smetanu za 31,90 Kč nebo želatinové medvídky za 32,90 Kč. Video potom končí mapou Polska s barvami jeho vlajky a výzvou, aby lidé nenakupovali v Česku a přijeli do Polska, které je prý standardní evropskou zemí v jednoznačné narážce na to, že Česko už jí v tomto ohledu není.

Pravdou je, že ceny potravin v Polsku jsou dnes už někde úplně jinde, a to podstatně níže. Pokud si vezmeme třeba zmíněnou Ramu, tak ta stojí v polských obchodech necelých deset zlotých, tedy něco málo přes 50 korun. Oproti českému obchodu tak můžete mít rovnou dvě.

Foto: Shutterstock

Tihle mají vyhráno

Diskutující pod videem se nad cenami jídla v Česku opět rozohnili. Podle nich podobná výzva dává smysl, protože je potřeba “hlasovat nohama”. Pakliže budou všichni Češi nakupovat v Polsku, obchodním řetězcům nezbude, než ceny v tuzemsku upravit. To se ale podle mnohých zatím neděje a většina stále nakupuje za přemrštěné ceny.

Další se domnívají, že jsme ve fázi, kdy obchodníci zkouší, co ještě vydržíme. Budou zdražovat do té doby, dokud to někdo bude za takové pálky kupovat.

Jiní potom konstatují, že vyhráno mají především ti Češi, kteří bydlí podél hranic s Polskem nebo Německem. Mají totiž jednoduchou možnost nakoupit si u sousedů, zatímco z vnitrozemí už je to přeci jen trochu z ruky, i když se to stále vyplatí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments