Důchodci v Česku ve velkém přicházejí o peníze. Odhalen trik, kterým jim tečou, ani to netuší

Lidé v České republice jsou velmi znepokojeni současnou ekonomickou situací země. Zatímco v minulých letech jsme byli v mnoha žebříčcích na špici celé Evropy a bohatší státy jsme slušným tempem doháněli, teď jakoby se vše rozpadlo.

Kam s penězi?

Tradiční automobilový průmysl, na kterém je tato země závislá, jde do kytek, máme tu obrovskou inflaci zdražující potraviny a znehodnocující úspory, problémy s důchody a do toho ještě strašlivě rychle rostoucí dluh, s nímž si nikdo neví rady.

Hodně se však dnes skloňuje právě rychlé znehodnocování úspor, na které upozorňují mnozí odborníci a mají pravdu. Peníze za tři roky ztratily přibližně třetinu své hodnoty, což je velmi nepříjemné. Z milionu tak máte rázem fakticky jen sedm set tisíc.

Neustále slýcháme o tom, že není možné nechat peníze ležet na účtu, natožpak doma pod kobercem. Že je nutné je nechat pracovat. Tedy investovat. To je částečně jistě pravda, ovšem zároveň je nutné vědět, kam a jak investovat, jinak také nemusíte přijít jen o třetinu úspor, ale rovnou o všechny.

Děje se to například formou nejrůznějších prašivých dluhopisů či pofidérních investičních projektů tlačených agresivními “finančními poradci”, kteří si chtějí odnést jen tučnou provizi a o finance samotných lidí jim vůbec nejde.

O peníze takto přicházejí lidé v produktivním věku, ale stále častěji také senioři. O nich se totiž ví, že mají často nemalé celoživotní úspory, se kterými si příliš neví rady. Také sledují televizi, kde jim dokola opakují, že by s nimi měli něco dělat.

Foto: Shutterstock

Můžete přijít o všechno

A pak už stačí, jen aby u jejich dveří zazvonil nějaký milý mladík, který jim to vše pomůže vyřešit. Naslibuje jim hezký výnos, přilepšení k důchodu. Senioři jsou nejprve správně opatrní, pošlou tedy pár desítek tisíc. Několik měsíců sledují, jak se sliby plní a jim plyne každý měsíc hezký úrok. Tak proč tam nevložit vše, že? Jenže pak obvykle dojde k nevyhnutelnému. Peníze přestanou proudit, lidé se začnou shánět po tom, co se stalo s jejich jistinou, a nakonec zjistí, že byli oklamáni. Peníze jsou nenávratně fuč.

Několik takových případů už se řeší v trestním řízení, ovšem pravděpodobnost, že se peníze podaří vymoci zpět, je minimální. Naopak, podobných aktivit neustále přibývá, protože nejrůznější vykukové zjišťují, jak moc jednoduché je tímto způsobem přijít k penězům.

Jaká je tedy rada? Pro lidi, kteří se ve světě financí neorientují, to není zrovna jednoduché. V každém případě by ovšem tyto záležitosti měli řešit přes důvěryhodnou instituci, ideálně banku. Jistě, i ta má mnohdy nepěkné poplatky, ale záměrně vás nepodvede. Dobrou volbou může být kombinace spořicího účtu a mixu investičních fondů. Případně i nějaký ten dluhopis, ale pouze od velké renomované firmy.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Radovan Holub
Radovan Holub
11 měsíců

Nejlepší bude poradit se v nově otevřené kanceláři Miloše Zemana.