Čechům jdou zavádět euro, je to na spadnutí. Přijde prudké zdražení, to jste ještě neviděli

Je až neuvěřitelné, s jakou vehemencí se teď do České republiky tlačí společná evropská měna, takzvané euro. Nějakou dobu se přitom zdálo, že tato otázka je na dlouhé roky dopředu pasé, když se ukázalo, jak je tato měna problematická a jak dobře si naopak stojí česká koruna.

Snaží se nám to vnutit

Jenže ne, přišel nový rok a tlak na zavedení eura obrovským způsobem sílí. Mnozí se domnívají, že jde o koordinovanou akci několika zájmových skupin, které mají motivaci na tom, aby bylo euro do Česka zavedeno. Jde především o podnikatele, ať už domácí nebo zahraniční. Pro ně by totiž společná měna znamenala konec nákladů spojených s měnovým kurzem.

Podnikatelé pochopitelně sledují své zájmy a příliš nehledí na zájmy těch ostatních, tedy deseti milionů občanů. Myslí si, že co je dobré pro ně samotné, bude dobré pro všechny. Jenže tak tomu v žádném případě není. Stačí se ostatně podívat, jak fungují v Česku obchodní řetězce, které mimochodem patří mezi největší proponenty eura. Když se jim otevřela příležitost, všechno bez milosti zdražili a už nikdy nezlevní.

Jenže euro v České republice by bylo velmi problematické. Kromě toho, že při jeho zavedení by obchodníci pravděpodobně využili příležitosti a opět navýšili ceny, mohlo by to znamenat, že se v určité situaci inflace úplně utrhne ze řetězu.

Foto: Shutterstock

Pořádné zdražování

Představte si to, my bychom s eurem měli inflaci až 30 %. Centrální banka by totiž nebyla tady v Praze Na Příkopech, ale ve Frankfurtu. A ta centrální banka by musela přihlížet nejen k situaci v Česku, ale i k situaci v dalších zemích,” uvedl k tomu ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Xaver Live a dokreslil to příkladem v Estonsku, které tuto inflaci v roce 2022 skutečně mělo.

V České republice byla také vysoká, ovšem Česká národní banka proti ní mohla lépe bojovat. Teoreticky mohla udělat i více, ale rozhodla se, jak se rozhodla. Každopádně cílila pouze na českou měnu a nic jiného jí nemuselo zajímat. Pokud bychom přitom byli v eurozóně, na zájem izolovaného Česka by nikdo nehleděl.

Čtěte také: To je drsné. Velká banka zavedla Čechům takový poplatek, že jim to doslova luxuje peníze z účtu

Ministerstvo financí přitom vydalo zvláštní zprávu, ve které tvrdí, že Česká republika bude v roce 2024 připravena na zavedení eura, respektive bude plnit veškeré referenční hodnoty. Je otázkou, zda se tu nepřipravuje něco, co si nějakých 70 % občanů vůbec nepřeje.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Otakar
Otakar
4 měsíců

Zavedení eura je dobré pro ty o kterých píšete v článku. Ministerstvo financí ať si strčí euro víte kam…..🚽🚽🚽🚽🚽🚽🚽🚿🚿🚿. Tato uměle vytvořená měna je cesta pro ČR do pekla. Pro normálního občana je k ničemu. Je dobrý pro zbohatlíky co mají miliony . Ještě k tomu centrální banka v Německu. Ta naše by zmizela v propadlišti dějin!!!!!!!! Naši rádoby politici vidí jen sebe normální občan je nezajímá.