Nepříjemný poplatek u Monety vás může přijít draho

Nějakou dobu se mohlo zdát, že absurdní poplatky, které české banky tak rády v minulých letech vybíraly, už jsou jednou provždy pryč. Ovšem zdá se, že si jen vybraly určitou pauzu, a teď se znovu vrací na scénu. Spolu s tím, jak klesají výnosy z běžných činností banky, jako je například poskytování hypoték, se tyto instituce snaží zahojit někde jinde.

Poplatky se vrací ve velkém

A do karet jim přitom hraje, že postupně ubývá konkurence. Pryč je situace před deseti lety, kdy na tuzemský trh vstupovaly nové banky. Ty teď naopak jedna po druhé končí. Velmi dynamické bankovní domy, jako byla Zuno Bank, Equa Bank nebo Hello Bank, již v nabídce nenajdete. A tak to ti velcí hráči mohou na klienty opět zkoušet.

Novým trendem je aktuálně velmi nepříjemný poplatek, který se může velmi prodražit. Od října ho zavedla například Moneta Money Bank coby jedna z největších bank na tuzemském trhu. Nejde o nic menšího než to, že vám bude účtovat 5 Kč za každou SMS, kterou vám pošle, a to pro běžné aktivity, jako je přihlášení se do účtu nebo potrvrzení transakce.

Ptáte se, jak to máte udělat, abyste nepřišli na buben? Řešení tu je a jmenuje se mobilní aplikace, přes kterou se dá vše potvrzovat, a to zadáním PIN kódu nebo otiskem prstu. Pravdou ale je, že mnozí klienti jsou rádi, když zvládnou ovládat internetové bankovnictví a žádné aplikace v mobilu nechtějí, například z důvodu bezpečnosti.

Foto: Shutterstock

Slušné banky ještě jsou

V takovém případě ale máte smůlu, nezbude vám nic jiného, než za potvrzovací SMS platit. Pakliže využíváte banku ve větším stylu a každý den se například koukáte na zůstatky na účtu a do toho ještě posíláte transakce, které je třeba potvrzovat, může vám to lézt pořádně do peněz.

Nechci používat žádnou jejich aplikaci, v mobilu prostě banku mít nechci. Takže teď jako musím platit pět korun za každou SMSku? Když předtím byly celé roky zadarmo a nikdo to neřešil? Pro mě je to důvod pro změnu banky a také to udělám,” říká paní Petra z Mariánských Lázní.

Čtěte také: Nový obchod v Česku mění pořádky. Za zboží zaplatíte třetinu běžné ceny, lidé šetří velké peníze

Podobný poplatek přitom zavádějí také další velké banky, a to například Česká spořitelna nebo ČSOB. Ani tady není zrovna levný, ale v podobě 2,50 Kč je alespoň poloviční, což může být při vyšší spotřebě dosti zásadní. Stále se však na trhu najdou banky, které vám za SMS nic účtovat nebudou, takže se můžete poohlédnout po nich. Může vám to být také zárukou, že taková banka nebude účtovat ani další nesmyslné poplatky.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marobarva
Marobarva
6 měsíců

Řekne mi prosím vás někdo,kde jinde nás ještě na HŮL neberou…, docela ráda bych to věděla, myslím si, že nic nenajdete.Hezké odpoledne.

Blanka
Blanka
6 měsíců

Je to nespravedlivé,jenom nám berou peníze a sami si přidávají

Lukáš
Lukáš
6 měsíců
Reply to  Blanka

A koho to zajímá? Kdo má aplikaci v mobilu má to zdarma.

Lukáš
Lukáš
6 měsíců

A co jako? Tak pokud někdo nechce mobilní aplikaci může změnit banku. Vždyť jich je jak n…..o😀😀

Nikol
Nikol
6 měsíců
Reply to  Lukáš

Máte pravdu. Je to lepší. Já se z aplikace třeba vždycky dozvím, kdy mi přišly peníze.. 😃