Čechům se doma válí nesmírně vzácný porcelán. Má ho spousta lidí a vůbec o tom neví. Podívejte se na dno a vydělejte pořádný balík

Každý druhý člověk má doma po babičce nějaké to nádobí, na které se práší někde ve vitríně a pravděpodobně už se roky, možná desítky let vůbec nepoužívá. Někdy může jít o bezcenné kousky, ke kterým budeme mít vztah jen vy sami. Ale překvapivě často se stává, že doma můžete najít i nějaký ten vzácný kousek. Jak ale takový poznat? Jednou z možností je návštěva odborníka ve starožitnictví, ale vcelku jednoduše se můžete zorientovat i sami.

Jak to zjistit

Pravdou je, že porcelán stále patří k oblíbeným starožitnostem. Možná nevíte, že jeho původ směřuje do Číny, kde se už v sedmém století před naším letopočtem začal vyrábět protoporcelán. V 7. století našeho letopočtu pak vznikl porcelán, jak ho známe dnes. V Evropě si velkou popularitu ale získal až v 17. a 18. století.

Každý porcelánový výrobek, ať už je to hrníček, talířek nebo váza, by měl mít na spodní straně dna označení. Z něj lze vyčíst, o jaký se jedná druh, ale také původ a stáří daného výrobku. Pakliže tedy doma máte něco z porcelánu, lze rozhodně doporučit, abyste se s těmito informacemi seznámili. Zjistíte tak, co to vlastně máte.

Obvyklou značkou, kterou na porcelánu najdeme, je kulaté razítko značící iniciály výrobce či výrobní lokality. Tyto značky bývají tištěny barvou, která je pro danou porcelánku specifická, ať už jde o černou, červenou, modrou nebo zelenou.

Foto: Shutterstock

Poznejte pravý porcelán

Třeba vzácný Hornoslavskovský porcelán, který byl vyráběn od roku 1830, se pyšní symbolem S. Od roku 1870 potom nese symbol S a slovo Schlaggenwald. Od roku 1867 se to pak mění na Haas&Czjzek in Schlaggenwald.

Porcelánové výrobky z Horního Slavkova a Chodova mají zase značku se stromky. Slavný míšeňský porcelán nese symbol označující zkřížené meče. Pakliže máte něco z porcelánky v Březové, najdete na dně zkřížená hornická kladiva a korunku s nápisem Pirken-hammer.

Porcelán každopádně můžete rozpoznat i podle toho, jak je tenký a jak jemný má střep. Právě tím se tento jedinečný materiál vyznačuje. Je úžasně pevný a odolný, avšak zároveň lehký. Bývá velmi dobře propracovaný a i starší kousky bez vad a opotřebení.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments