Češi mají doma obrovsky vzácný porcelán a vůbec o tom netuší. Stačí se podívat na dno a vyděláte majlant

Jestli jste zdědili po babičce nějaký kus nádobí a chcete zjistit, zda se jedná o cenný porcelán, máme pro vás několik rad, na co byste si měli dát pozor. I když se nám figurky mohou zdát kýčovité, neodhazujte je předtím, než je necháte odborně posoudit. Někdy pomůže návštěva starožitníka, ale existují i další způsoby, jak zjistit, zda se jedná o cenné kousky.

Tradiční porcelán

Porcelán je stále velmi oblíbeným a ceněným materiálem. Původně byl objeven a vyráběn v Číně, kde se už od 7. století před naším letopočtem vyráběl takzvaný protoporcelán. Moderní porcelán se objevil až v 7. století našeho letopočtu a postupně se rozšířil po celém světě. V Evropě se stal velmi populární a ceněným zbožím během 17. a 18. století.

Značka napoví

Protože porcelánové výrobky mají na spodní straně dna značku, která obsahuje důležité informace o druhu, původu a stáří výrobku, doporučuje se pečlivě prohlédnout každý domácí kus porcelánu. Značka se časem mohla měnit v závislosti na výrobě nebo vlastnictví.

Nejznámější značky

Jednou z běžných značek na porcelánu je kulaté razítko, které obvykle uvádí iniciály majitele nebo jméno lokality, kde se porcelán vyráběl. Tovární značky bývají tisknuté barvou specifickou pro danou porcelánku, například zelenou, červenou nebo černou.

Například Hornoslavkovský porcelán vyrobený do roku 1830 má symbol S, od roku 1870 velké S a slovo Schlaggenwald a od roku 1867 označení Haas&Czjzek in Schlaggenwald. Porcelán z Chodova a Horního Slavkova má značku se stromky. Míšeňský porcelán má značku se zkříženými meči. Výrobky z porcelánky v Březové mají ve znaku dva zkřížená hornická kladiva s královskou korunkou a nápisem „Pirken-hammer“.

Foto: Shutterstock

Jde o pravý porcelán?

Pravý porcelán se snadno rozezná díky své tenkosti a jemnosti střepu. Je úžasné, jak může být tento materiál zároveň pevný a odolný, a také lehký. V celkovém pohledu bývá propracovanější a elegantnější, bez jakýchkoliv vad nebo opotřebení.

Pravé porcelánové kusy jsou většinou ručně malované. Pokud se používá potisk, jsou použity kvalitní barvy a zdobení je precizně provedeno. Motivy nejsou jen na obvodu, ale často i pod uchem nebo uvnitř nádoby.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments