Čechům v roce 2024 naprali novou daň. Kdo nepřizná tento majetek, pořádně to schytá

Letos se to na české domácnosti doslova sesypalo. Musí si připlácet skutečně za kde co, ať už jde o povinné ručení, důchodové spoření nebo daně z nemovitosti. Ne všechno je důsledkem státního konsolidačního balíčku, ale mnoho z toho ano.

Na lidi se to valí

Nejhorší na tom je, že na lidi to padá postupně, jelikož balíček sestává z desítek nejrůznějších změn, které jsou zacíleny tak, aby v konečném důsledku způsobily to, že lidé budou mít méně peněz. Leccos jim třeba zatím ani nedochází, ale nakonec to na ně tvrdě dopadne.

Jak už jsme naznačili, jednou z hlavních změn bylo navýšení daně z nemovitosti, což Češi nesli velmi nelibě, jelikož tu vlastnictví nemovitostí má velkou tradici. A je otázkou, zda by se měli zvedat daně za to, že člověk bydlí ve vlastním.

Nakonec se to ale pod náporem dalších změn přeci jen ztratilo, jelikož je to navýšení jen na dvojnásobek z poměrně nízkých hodnot. Jenže tím to ani zdaleka neskončilo. Novinka totiž zahrnuje i povinnost hradit tuto daň i za ty nemovitosti, které nejsou využívány a jež z ní byly dosud vyjmuty.

Foto: Shutterstock

Co musíte udělat?

Jde o nejrůznější nepoužívané stavby, garáže či pozemky. Takových nemovitostí je přitom v Česku obrovské množství, jen se o tom příliš nemluví. A jak se ukázalo, ministerstvo financí tady cílilo skutečně přesně a očekává, že si v tomto ohledu na výběru daně polepší.

Někdo ji však také bude muset zaplatit. A to se lidem za stavby a pozemky, které nijak nevyužívají, tudíž z nich ani nic nemají, nebude chtít. Pravdou je, že jste za ně měli podat přiznání už do konce ledna. Pokud jste tak neučinili, raději si pospěšte. Sice už to bude mimo termín, ale lepší se přiznat dříve, nežli později.

Čtěte také: Tak už to ruplo. Stát napálí daně všem. Zapomeňte na výhody. Brutální rána pro Čechy

Odhaduje se, že tato změna postihne na 100 tisíc domácností v České republice. A může mít i poměrně nečekané efekty vedle toho hlavního, kterým je výběr daně. Mnoho lidí totiž své majetky pod nutností za ně něco platit zreviduje. Může je zrekonstruovat a začít využívat, popřípadě pronajímat. Nebo je umístí na trh, to znamená prodá někomu, kdo s nimi má nějaké plány. Vlastně to tak může přinést i určitá pozitiva.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
24 dní

Když nás ODS v 90 letech zadlužila, a ostatní vlády v tom pokračovali a my to musíme jenom platit a platit Je to smutný. My jsme se narodili jenom proto aby jsme platili dluhy, které udělala ODS s ostatními vládami po ní.

Květa
Květa
25 dní

Mám dojem, že u nás jde vše od deseti k pěti. Příští vlády budou mít co napravovat po těchto neodbornících.