Letošní Vánoce budou jedny z nejtěžších

Ačkoliv se to nezdá, čas Vánoc už je velmi blízko a co nevidět začnou obchodníci připravovat tradiční výzdobu a odstartují pro sebe nejdůležitější část roku. Už teď je ale možné říct, že pro Čechy bude v mnohém zvláštní. Pravdou je, že podivné byly i dvoje předchozí Vánoce, avšak z odlišných důvodů.

Může vás to přijít draho

Tentokrát budeme totiž čelit masivní vlně zdražování, která naváže na to, čeho jsme byli svědky už v průběhu roku. Podle ekonoma Lukáše Kovandy nás čeká hotová smršť zdražování, jakou jsme tu ještě nikdy neměli. Velký podíl na tom budou mít energie, ale také služby nebo potraviny.

Řada lidí navíc vyčerpala značnou část úspor v průběhu roku a na Vánoce mohou mít problémy, obzvlášť pokud budou čelit dalšímu nárůstu cen. Odborníci se obávají, že tito lidé, kterých zřejmě nebude vůbec málo, mohou udělat velkou chybu. A tou je, že si na své výdaje vezmou půjčku. Tou uhradí buď dárky nebo dražší jídlo, zkrátka nadstandardní spotřebu, která v průběhu Vánoc vzniká.

Z toho už se ale také nemusí vyhrabat. Nikdo totiž neříká, že příští rok bude lepší a přijde zlevňování, spíše naopak. Očekává se, že několik příštích let bude obtížných. Lidé by si tak měli tvořit spíše finanční polštář, nežli se zadlužovat. Navíc dnes vám už půjčí pouze na velmi vysoký úrok, který může být obtížné splácet sám o sobě.

Foto: Shutterstock

Napálené ceny před Vánoci

Není proto od věci, začít se na Vánoce připravovat už teď. Je třeba počítat s tím, že obchodníci před svátky výrazně navýší své ceny, ačkoliv je budou znovu balit do nejrůznějších slev apod. Ve skutečnosti však vědí, že v tomto období lidé nakupují nejvíce, a tak tomu ceny přizpůsobí.

Může být proto rozumné přinejmenším část dárků pořídit už teď. Postupně si také můžete vytvářet zásoby potravin, které budete na Vánoce potřebovat. Pokud uvidíte levné máslo, kupte ho a zamrazte si ho. Na Vánoce se totiž očekává jeho cena až u 80 korun. To samé můžete udělat třeba s moukou nebo různými cukrovinkami. Pomůže vám to i v tom směru, že pak najednou nebudete muset vydávat tolik peněz, které třeba nebudete mít. Právě takové situace potom vedou k tomu, že se lidé uchýlí k nepromyšlenému kroku a třeba se nevýhodně zadluží.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments