Celý život nepracují a jen se povalují. Potom nafasují důchod 21 tisíc měsíčně. Takhle se to v Česku dělá

Průměrný důchod v České republice dosáhl 21 tisíc korun, což jsou peníze, o kterých se lidem dlouhou dobu ani nesnilo. Vždyť ještě relativně nedávno to byl v podstatě průměrný čistý plat. Je totiž potřeba si uvědomit, že penzisté dostávají své peníze v čistém, takže v hrubém by to bylo ještě podstatně více.

Jak to tedy chodí?

Tyto peníze dnes zajišťují velmi pohodlný důchod a není náhodou, že důchodci v Česku byli zařazeni na čelo celosvětového žebříčku. Mají se výrazně lépe než v sousedních zemích. Na druhé straně ale také platí, že pro důchod se musí v tuzemsku také pořádně pracovat.

Nebo ne? Mezi lidmi se šíří zvěsti o tom, že jedinci, kteří celý život nepracovali a pouze se poflakovali a chodili si pro dávky na Úřad práce, mají v důchodovém věku nárok právě na průměrnou penzi. Jakou jinou jim také přidělit, že?

Ovšem to zdaleka není tak jednoduché, jak se to mezi lidmi traduje. Spíše to není pravda než je. Reálně něčeho takového dosáhnout je totiž prakticky nemožné.

Je sice pravdou, že v České republice máme desítky tisíc lidí, kteří jednoduše nechtějí pracovat, i když by mohli. Mnozí z nich automaticky předpokládají, že až přijde čas, bude jim přiznán důchod a oni z něj budou pohodlně žít.

Foto: Shutterstock

Realita je jiná než představy

Často jsou ovšem překvapeni, jelikož důchod ve skutečnosti nedostanou. Navzdory představám mnoha lidí totiž tento příspěvek není nárokový, ale je výsledkem celoživotního hrazení důchodového pojištění. A pokud to někdo nečinil, na důchod jako takový jednoduše nemá nárok.

Doba nezaměstnanosti, po kterou člověk je nebo byl veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání, je tzv. náhradní dobou pojištění,” uvádí však Česká správa sociálního zabezpečení na svých webových stránkách. Z toho by se dalo usuzovat, že pokud někdo nepracuje, ale je na Úřadu práce, platí za něj pojištění stát.

To je sice pravda, ovšem platí ho jen po velmi krátkou dobu. Pro osoby do 55. roku věku je to pouhý jeden rok a nad tento věk jsou to potom maximálně tři roky, jelikož tam už se počítá s problematičtější možností zaměstnání.

Nakonec bez důchodu

Snadno si spočítáte, že potřebné doby důchodového pojištění ve výši 35 let takto nedosáhnete. Rozhodně ne, pokud byste celý život nepracovali. Pomůže vám to leda v případě, že máte odpracováno třeba 32 let a na stará kolena přijdete o práci. Potom na ony tři roky naskočí stát a následně vám bude důchod standardně přiznán. Pokud by ale tento součet nestačil, máte jednoduše smůlu.

Čtěte také: Důchodci v Česku vyběhli se státem. Najednou dostávají o 3 tisíce korun měsíčně víc, než by měli. Je třeba to udělat správně

Další štací je potom možnost práce do 70 let, kdy potom stačí jen 15 odpracovaných let. Ovšem ani na to často dlouhodobě nezaměstnaní nedosáhnou, a tak nakonec skončí definitivně bez důchodu. A už s tím nic neudělají.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karadrak
Karadrak
3 měsíců

Já si myslím, že cikáni dosáhnou na důchod vždycky.

Poručík Kladívko
Poručík Kladívko
3 měsíců

Otřepané téma. Pište o parlamentu, poslancích, politrucich k čemu jsou, kolik berou atd. Na to musíte mít ale koule.

Otakar
Otakar
3 měsíců

Velmi pohodlný důchod vtipné. Co takový důchodce musí zaplatit nájem jídlo plyn elektřinu léky. To jako je to pohodlný? Ještě maličkost ne každý má ten váš průměr. Ještě píšete že je to nezdaněný. Celý život před důchodem odváděli na zdravotní sociální a daň z platu. Hezké slovo nafasuji. Normální pracující si na ten důchod vydělali. Takže pá pá.

Jiří
Jiří
3 měsíců
Reply to  Otakar

Čím více budou mít důchodci, tím více budou fňukat! Za bolševika se vezli na rudé vlně, a vůbec nemají tušení,jak se dnes musí těžce pracovat! Někteří lidé si takový peníze, jaký mají důchodci ani nevydělají…typická česká povaha, fňukat, fňukat! Stačí se podívat co nakupují, od rána do večera v obchodech, někteří přes morbitní obezitu ani nemohou chodit! Když jdete okolo vinotéky, tak tam zase sedí jen důchodci a vesele pijí. A to že platí elektřinu, plyn, ve velkém bytě, kde žijí sami, je jen jejich problém. Pokud si vzpomínám, tak za minulého režimu, ve státním bytě, byl nájem 50 kč!… Číst vice »

Květa
Květa
3 měsíců
Reply to  Jiří

Pane Oto. Vy si myslíte, že pracujete jenom Vy? A kde? U počįtače? Vy si ani nedovedete představit, jak někteří nynější důchodci museli těžce pracovat , např.v dolech, slévárně a pod. Žil jste za bolševika nebo si jen vymýšlíte? Je pravda, že jaký je teď průměrný důchod( ale kdo ho má), tak si někteří lidé ani nevyďělají. A za to mohou důchodci ? Kdyby jich nebylo, tak dnešní generace např. nemá kde bydlet, co všechno dokázali postavit! A že nakupují? A to si myslįte, že do obchodů chodí každý den? Já chodím 2 – 3 x za měsíc. A většina… Číst vice »

Zora
Zora
3 měsíců
Reply to  Květa

Asi to patřilo Jiřímu, ne Otovi

Otakar
Otakar
3 měsíců
Reply to  Jiří

Jak čtu ten váš příspěvek tak vy asi jste v obchodech od rána do večera když tam vidíte důchodce. Všichni jsou obézní chodí do vinotéky. Že ve státním bytě byl nízký nájem to ano ale měl by jste vědět jaké byli platy vážený. Všichni bydlí ve velkém bytě dobrý vtip . Kolik vám je taky říkáte rodičům že se vezli na rudé vlně? Na rozdíl od dnešních některých nemakacenkum museli pracovat jinak přišel trest za příživnictví. To asi nevíte jinak tyto žvásty byste nenapsal . Pá chytroline.

Zora
Zora
3 měsíců
Reply to  Otakar

Souhlasím s vámi. Být jeho rodiči, pokud řádně pracovali, tak ho proplesknu.

Zora
Zora
3 měsíců
Reply to  Jiří

Naprosto s vámi nesouhlasím a důchodce nejsem. Nevím, zda se vezli a žili zadarmo vaši rodice a prarodiče, ale moji rodiče a prarodiče dřeli tak, že vy byste tuhle dřinu určitě nezvládl. Moje mamka jezdila na kole v půl čtvrté ráno do práce, za každého počasí i v zimě. Fyzicky dřela a neschopenku si nevzaka, ani když měla angínu. Tak se tady o naše rodiče a prarodiče neotírejte. Vy jste viděl u svých asi něco jiného. Mě štvou mladí, co nemakají, a že jich je. Tam by měl být rozdíl, aby zdraví nemakačenkové nebyli tak dobře zajištěni dávkami.

Jar maska
Jar maska
3 měsíců
Reply to  Jiří

No to může napsat jen hodně asociální dobytek.

Jozef
Jozef
2 měsíců
Reply to  Jiří

A hlavně ještě dnes žijí v bytech-kralikarnach minulého režimu,Ale už to není za 50 Kč tedy zadarmo troubo