To už je moc. V Česku náhle zkrachovala legendární firma. Všichni zaměstnanci letí na dlažbu

Když už jsme s velkým vypětím překonali loňský náročný rok, doufali mnozí, že letos si konečně oddychneme. Jenže to zřejmě nenastane, protože začneme sklízet nevábné ovoce toho, na co se loni zaselo. Ačkoliv mnohé firmy ještě minulý rok tak nějak ustály velký tlak, problémy se hromadí a kumulují a u řady z nich to už praskne.

Nakonec to padlo

Končí firmy, o kterých se to ani nedozvíme, protože jsou malé a jednoduše už se jim nevyplatí další provoz. Své živnosti uzavírají i osoby samostatně výdělečně činné, protože už si na sebe také jednoduše nevydělají. A objevují se už i první vlaštovky větších a významnějších firem, které to prostě nedaly. Před pár týdny zkrachovala velká optika Eiffel Optic a teď definitivně končí také legendární výrobce obuvi Botas, který má velkolepou tradici.

O konci Botasu už se psalo na začátku roku, ale tehdy ve hře byla ještě možnost, že by firmu jako celek někdo převzal od stávajícího majitele formou odkupu. Díky tomu byla také propuštěna jen část zaměstnanců a u té druhé se čekalo, zda to náhodou nedopadne. Tento proces ale skončil velkým nezdarem.

Botas tedy definitivně vstoupil do likvidace, kdy už jsou možnosti přeci jen omezené. Jak uvedl likvidátor, o části společnosti mají zájem různé subjekty. Sám by ale preferoval prodej celku, tedy značky i výrobních kapacit. Je však otázkou, zda se to povede v likvidačním procesu, když to neklaplo předtím. Lákadlem by ale mohla být nižší cena.

Foto: Shutterstock

Co způsobilo konec

Nelze ale předpokládat, že se to podaří. Nejspíše to dopadne skutečně tak, že Botas s tradicí od padesátých let minulého století skončí. A to přesto, že se v posledních letech zdálo, že značka ožívá a daří se jí dobře. V devadesátých letech neměla oproti zahraniční konkurenci moc co nabídnout, ale naposledy už dokázala navázat na moderní trendy ve spolupráci s designéry.

Jenže pak přišly roky lockdownů a zdražování, což Botas definitivně položilo. Jeho sedm desítek zaměstnanců si tedy musí hledat novou práci a s koncem února byla uzavřena už i podniková prodejna, kde probíhal doprodej zásob.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

I krach Botasu je mj. i důsledkem budování polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu. Stále víc doléhají na naše občany různé problémy existenčního rázu. A zhoršení situace lze logicky očekávat, protože vláda Fialy dál servilně přijímá recepty z Bruselu – Green deal atd.

Pavel Kounovský
Pavel Kounovský
1 rok
Reply to  Pavel

Green Deal podepsal za ČR v roce 2019 A.Babiš bez jakýchkoliv připomínek. Teprve vláda P.Fialy v rámci našeho loňského předsednictví vyjednala výjimky a obecně nastartovala v rámci orgánů EU diskusi o dopadech různých ustanovení tohoto dokumentu na různé státy. Dalším krokem bylo zpochybnění a nastartování diskuse o nové emisní normě Euro7 se kterým přišel aktuální ministr dopravy Kupka. Současná vláda rozhodně není slepě servisní.

Antonín
Antonín
1 rok

Přesně o tohle moci pánům jde,přivést všechno na buben

Milan@email.cz
Milan@email.cz
1 rok

To je hrozne, co ti rusaci vpádem na území cizího státu vytvořili. Už aby toho Putina svrhli.

Jiří
Jiří
3 měsíců
Reply to  Milan@email.cz

Diky tomu ted je vydět jak nas bere Brusel. Ted se otvírají oči. Doky Babisovy ted budou trpět všichni i ti co ho nevolí. Gren Deal podepsal on. A bylo mu jedno co tam je. Není Čech a nikdy nebude. U nas jen lze a dela podvody a aby nešel sedět tak si podplatil správné lidi kteří dokáží skrýt jeho podvody. Gren Deal podepsal v roce 2019. Novy premiér vyjednává lepší podminky. A diky podpisu Babiše tak trpi cela ČR. A firmy krachuji. Prodávají se do zahraničí a přesně o to šlo. ČR bude prekladiste pro Evropu. A nic našeho.

Milan
Milan
1 rok

Botas mám rád, ale popravdě, nebýt tohoto článku, tak si na ně ani nevzpomenu. Určitě bych si tyto boty koupil nebo dětem, kdybych o nich měl podvědomí a mohl je podpořit – mám je vžité jako velmi kvalitní a stylové retro boty. Až do konce střední školy rok 2007 jsem je používal neustále. Jako sorry, ale marketing buď nemají nebo jsou tam jen úplně mimo. MOC VELIKÁ ŠKODA, TUZEMSKÉ PODNIKY JE TREBA PODPOROVAT A TY MUSÍ NÁSLEDNĚ EXPANDOVAT PRO ROZVOJ ČR! Viz i jiné velké CZ firmy, které se většinou prodají zahraničním korporacem 😞

Radomír
1 rok

Začalo to už likvidaci OZ Prostějov . Holt naše věci už natáhnou ! Je to smutné , ale skutečné ! 😂

Zvoník
Zvoník
1 rok

Čím více lidí na dlažbě, tím více si uvědomí, co to bylo za svinstvo ten rok 1989. A patří jim to plným právem! Havla vykopat z hrobu a veřejně popravit. Jinak ať všichni, co ho volili, ať chcípnou v bídě.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Zvoník

…. svatá pravda pane….

Antonín
Antonín
1 rok
Reply to  Zvoník

Souhlas

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Zvoník

Zvoník, ty musíš být hodně primitivní bytost.

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Pavel

To je jako hodně primitivní bytost, která NEPÁCHÁ SEBEVRAŽDU podle Bruselu???

Last edited 1 rok by Zvoník
Pavel Kounovský
Pavel Kounovský
1 rok
Reply to  Zvoník

Ještě že se to v roce 1989 stalo. Bylo to opravdu za 5 minut 12. Jinak by totiž tzv. socialistické hospodářství krachlo do pár let a s daleko horším průběhem. České firmy byly na konci 80. let ve světovém měřítku nekonkurenceschopné a prodávaly prakticky jen v rámci RVHP. Až na pár světlých výjimek. Sklo a pivo např. A protože RVHP se de facto zhroutilo, protože SSSR do něj přestal pumpovat peníze, protože mu samotnému hrozil krach, tak by většina českých firem, pokud by dál trvalo neefektivní centrální řízení, do pár let sama zkrachovala. Podívejte se na Kubu, kde centrálně řízená… Číst vice »

Jiří
Jiří
3 měsíců

Podívej se i na Chorvatsko. Bez cestovniho ruchu jsou natom ještě hůř. Pracuji až odpoledne protoze dopoledne jsou na pláži a odpoledne maji hosty.