Černá smrt děsila lidstvo celá staletí. Kam zmizely morové epidemie?

Strašák společnosti v minulých dobách nesl označení “mor”. Ve skutečnosti šlo o infekční chorobu, která byla způsobena bakterií Yersinia pestis, jež se v tehdejších horších hygienických podmínkách šířila velice dobře. Stejně rychle, jako přišla, tak také odešla. Morové rány se v plné síle vracely v různých intervalech a pokaždé si vyžádaly spousty obětí. Jak je možné, že nyní spí v ústraní a co stojí za jejich odchodem? A nemohou se znovu objevit?

Projevy této zákeřné choroby

Nejprve se může zdát, jako byste byli nachlazení. Kromě teploty přišla k nemocnému také zimnice a bolesti kloubů. Šlo o příznaky, které jsou charakteristické pro chřipku. Avšak později se mimo tyto neduhy začaly projevovat i další, jako například skvrny a hnisavý zánět.

Šíření

Možná se ptáte, jak se mohla choroba tak lehce rozšířit. V minulosti lidé s radostí přistupovali k zahraničnímu obchodu, aby získali rozličné předměty, které nebyli pro jejich krajinu běžné. Kromě pozemního obchodu fungovala také lodní přeprava, která byla schopná dovážet věci z dalekých zemí. Proto se tu a tam stávalo, že na lodi cestoval také černý pasažér. Krysy se svými blechami, které se v prostoru lodi lehce ztratily, byly skvělým přenašečem této bakterie.

Stále se pohybuje mezi námi

O tom, proč morové rány tak rychle ustaly se vedou dlouhé diskuze. Zastánci jedné teorie tvrdí, že se zlepšením hygienických podmínek, různých kontrol a nařízení jde ruku v ruce také omezení infekčních chorob.

Některá města se po otřesu touto infekcí naprosto uzavřela až na dobu několika let. Díky tomu se situace uklidnila a bylo jednodušší zajistit, aby do města znovu nepřišla nová rána.

V dnešní společnosti je mor stále jednou z mnoha nepříjemných chorob, avšak odborníci jsou schopni ji léčit. Pokud se tak příznaky objevují u jednoho pacienta, který je okamžitě převeden do karantény, není důvod k panice. V tomto faktu je zásadní rozdíl oproti středověku, jelikož lidé se domnívali, že jde o konec světa. Báli se pohřbívat své mrtvé, divocí psi vytahovali některá těla zpola zahrabaná a nemoc tak dostala své ideální podmínky.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.