Cystická fibróza je jednou z nejhorších nemocí. Slané děti nelze vyléčit

Ačkoliv se o cystické fibróze v posledních letech často mluví, stále bohužel není léčitelná. Lze pouze zpomalit její průběh, v čemž se naštěstí dělají značné pokroky. Děti s touto diagnózou tak už mají šanci dožít se dospělosti – ještě před nedávnem měly přitom mnohem horší prognózu.

Cystická fibróza je vrozenou chorobou, která se projeví v prvních měsících či letech po narození. Nejčastějším příznakem jsou opakované infekce dýchacích cest, které jsou tak intenzivní, že nevratně poškozují plíce.

Komplikovaný zdravotní stav

Bohužel nejde o jediný, ale pouze nejvážnější projev cystické fibrózy. Pacienti kromě toho obvykle špatně tráví potravu, protože většina z nich má sníženou funkci slinivky břišní. Celkově se dá říct, že děti s cystickou fibrózou neprospívají a jen málo přibývají na váze, přestože se správně stravují. Mívají také mastnou stolici a jejich pot je výrazně slanější než pot zdravých dětí. Vzhledem k tomu, že pot obsahuje pětkrát více soli, dochází i k tomu, že nemoc pozná matka, když své dítě políbí na čelo. Také proto se dětem s cystickou fibrózou někdy přezdívá “slané děti”.

V horkém počasí je u nemocných možné zaznamenat, že se jim tvoří krystalky soli na čele. Bohužel nejde jen o “vizuální efekt”, ale organismus takto dramaticky ztrácí potřebnou sůl, což může vést až k narušení vnitřního prostředí jedince a celkovému kolapsu. Cystickou fibrózu často doprovází také cirhóza jater, cukrovka nebo osteoporóza. V případě mužů znamená diagnóza cystické fibrózy takřka jistou neplodnost. Ženy mají vyšší šanci na početí, záleží však na tom, jaký u nich má nemoc průběh.

Častí nositelé genu

Cystická fibróza je vzácnou, ale bohužel zase ne tak výjimečnou nemocí. V České republice její výskyt připadá na jednoho z přibližně 3000 novorozenců. Ovšem nositelem genu způsobujícím cystickou fibrózu je u nás každý 27. člověk. Nemoc vzniká až ve chvíli, kdy oba geny pro cystickou fibrózu nesou mutaci, jež nemoc způsobí. Zdraví rodiče dítěte s cystickou fibrózou tak mají pouze jeden zmutovaný gen.

Jak už bylo řečeno, cystická fibróza nelze vyléčit. Lze ji ale zpomalovat a léčit její doprovodné projevy. Díky tomu v posledních letech dramaticky vzrostl věk, kterého se pacienti s CF dožívají. Přibližně polovina nemocných dnes překoná hranici 37 let.

Prenatální screening

V rámci prenatálního screeningu je možné v průběhu 16. až 17. týdne těhotenství provést takzvanou amniocentézu. Jde o odběr malého množství plodové vody, která je následně podrobena molekulárně genetickému vyšetření, které odhalí, zda se vyvíjí zdravý jedinec nebo zda jde o plod s CF. Dokonce lze rozlišit, jestli bude mít jedinec mutaci pouze jednoho genu, a bude tedy zdravý, nebo má mutace dvě.

V případě, že se prokáže vývoj dítěte s cystickou fibrózou, mají rodiče možnost těhtenství ukončit.

Genetické vyšetření a umělé oplodnění

Ještě před početím je možné si nechat udělat genetické vyšetření, které u rodičů dokáže zjistit přítomnost mutace genu cystické fibrózy. V takovém případě je poměrně rizikové pouštět se do přirozeného těhotenství, protože vážně hrozí rozvoj nemoci u dítěte.

Je zde ale možnost, jak přírodu obejít, a to pomocí umělého oplodnění. Jeho pokročilé metody umožňují vybrat zdravá embrya, která nemají obě mutace genu pro cystickou fibrózu. Tak lze docílit narození zcela zdravého dítěte.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments