Češi jsou v háji. Budou muset státu poslat o 20 tisíc víc. Kde na to máme jako vzít?

Česká republika má v této době naprosto rekordní výdaje, ovšem nedokáže je pokrýt ze svých současných příjmů. Rozdíl dosahuje stovek miliard korun, které si každý rok musíme půjčovat. Zatím to jde, ale dluhová služba se prodražuje a panují obavy, abychom takový balík vůbec dokázali splácet. Nehledě na to, že to jsou dluhy, které tu necháváme příštím generacím.

Významné navýšení

Stát proto po dlouhé době připustil, že je nutné hledat nové zdroje příjmů, respektive možnosti, zda by náhodou nebylo možné navýšit ty už existující. A to jde popravdě takřka kdykoliv a všude. První na ráně se teď ocitli živnostníci, u kterých se opět řeší, zda do rozpočtu odvádějí dost.

Pravdou je, že řada osob samostatně výdělečně činných takřka neplatí daně nebo je mají jen velmi nízké. Větší část jejich výdajů státu tvoří odvody na sociálním a zdravotním pojištění. A minimálně ty první by se teď měly podstatně navyšovat. Mluví se o podstatném skoku.

Pokud bude minimální vyměřovací základ u sociálního pojištění navýšen ze současných 25 % na plánovaných 40 %, bude to znamenat, že jen na sociálním pojištění OSVČ odvedou minimálně 4709 korun. Dosud to přitom bylo u hlavní činnosti 2944 korun a u vedlejší jen 1178 Kč.

Foto: Shutterstock

Dojde na všechny

Za rok by tak živnostník zaplatil o celých 21 180 korun více. Ministerstvo financí se snaží vysvětlovat, že je to vlastně k jeho prospěchu. Právě z této částky se totiž vypočítává důchod. Ukazuje se přitom, že samostatně výdělečné osoby si platí pokud možno co nejméně, a když odcházejí do důchodu, dostávají naprosté minimum a nemají tak důstojné podmínky k životu.

To by se tímto mělo změnit, protože výsledný důchod by pak byl vyšší. Podle ekonomů jde ale jen o zástěrku a stát se spíše snaží lepit aktuální díry. Ve skutečnosti si tím ale do budoucna nepomůže. Dnes sice vybere více, ale v budoucnu bude muset také více vyplácet.

Neměli bychom se proto divit, kdyby se sáhlo i na další výhody živnostníků, jako jsou například vysoké paušální výdaje. Pravdou ale je, že přispět do rozpočtu budou muset úplně všichni. Ve hře už je zvýšení daně z nemovitosti a pravděpodobně se nakonec nevyhneme ani navýšení daně z příjmů, která byla před dvěma lety nesmyslně snížena a vytvořila tak základ pro současné rozpočtové trable.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
6 měsíců

Co si stát navařil tak ať teť sežere málo češi obváděj na daních? ať si poslanci zhoděj platy a hned bude z čeho platit Tam rozdávaly naše peníze na Ukrajinu do zbraní místo aby se dostávalo nám čechům tak se nám odebíralo a stát je tak drzí že požaduje po nás občanech další peníze sotva máme za co žit když zaplatíme nájmi Ard. Vždiť nejdrašší položka podle mě je nájem a děti kolikrát si dospělí člověk musí urvat od úst aby dal dítěti mě by zajímalo jak vlastně náš stát tedy jestli se dá považovat za náš stát jak myslí… Číst vice »

Renáta
Renáta
1 rok

Tak, to je skvělé a kdyby, tak vláda dokázala i sama vydělat? To by asi nešlo co? No všichni nedokážeme získávat peníze jako vláda. Jen založené ruce a tomu vezmeme tam zvýšíme….

Eliášová
Eliášová
1 rok

Kdyby si vláda nezvýšila každý rok peníze tak by nato bylo snad

Hana
Hana
1 rok

OSVČ brzy razantně ubyde a každý se nechá raději zaměstnat, pokud nějaká práce bude. Odvody stoupají každým rokem a takové navýšení je opravdu již trochu moc. Porovnejte si výhody zaměstnanců a OSVČ. Svátky, dovolená, nemoc, na vše si musíte dát stranou, abyste si mohl dovolit zůstat doma. Když zaplatíte všechny odvody, tak se zdaleka nedostanete ani na průměrnou mzdu. OSVČ opravdu není co závidět. Takové odvody jsou pro mnohé živnostníky podle mě přes čáru.

Josef
Josef
1 rok

Jak je možné, že komunisti za socialismu uměli šetřit a ušetřila více než 50 miliard Kčs na devizovém účtu a 16 000000 Kčs a ODS během 1 roku stačila zadlužit Československo a okrást spoustu pracujících
At této zaplatí ODS

MIROSLAV
MIROSLAV
1 rok
Reply to  Josef

Kecáte po bolševikách zůstali dluhy, do ničeho neinvestovali, silnice a železnice ns dranc, rozpadlé a zchátralé budovi lžete vy bolševickej lháři

Garmdasachurdin
Garmdasachurdin
1 rok
Reply to  Josef

Ano za bolševika se leskla nová panelová sídliště s udusanou zeminou bez stromů kolem. Za to stará historická Praha a jiná města byla šedivá s oprýskanými fasádami s bobkami od psů na chodnících a v zimních měsících smradlavá věčným smogem z lokálních topenišť starých činžáků!!!

Last edited 1 rok by Garmdasachurdin
Jiří
Jiří
1 rok

Fialová pětidemolice!!!
Nejprve si snižte platy, zrušte příplatky a zvýhodnění, zrušte senát, přestaňte dotovat provládní neziskovky a média, ale hlavně začněte si uvědomovat, že lidé mají svou míru trpělivosti a prakticky je už skoro na nule.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Jiří

Jj demonstrace a stávky nemají smysl, tady dojde na velký převrat možná i na další defenestraci českých pánů! Dokud se jim ale jako lid nepostavíme, je to jen sen v nedohlednu, ale podle mne by měl každý politik dělat za minimální nebo průměrnou mzdu, tu když si zvednou, zvednou životní úroveň všech a hlavně by politika neměla být boj o koryto plný lží, ale boj o správnou věc…

Marek
Marek
1 rok
Reply to  Jan

Lépe bych to nenapsal!!!👍👍👏👏

Marek
Marek
1 rok
Reply to  Jiří

Souhlas.

MIROSLAV
MIROSLAV
1 rok
Reply to  Jiří

Je vidět jaký jste hlopý omezenec, to já si rád na sociálním připlatím i o několik tisíc aspoň budu mít velký důchod, to Vy jistě neznáte, jak se důchody počítají proto tady pláčete, chtěl byste málo dávat na sociální poj. ale důchod mít velký, takhle to nechodí nikde ve světě, inu kdo jak je chytrej a fin gramotnej tak se má ve stáří dobře

Jana
Jana
1 rok
Reply to  MIROSLAV

Naučte se prvně český jazyk, hlavně že umíte počítat :)) hlopý omezené, nebo zchátralé budovi :))

Pavel
Pavel
1 rok

Vládní papaláši budou dělat vše pro to aby o co nejvíc peněz české občany obrali a naplnili zplundrovanou státní kasu.Že ještě nezpoplatnili sluneční svit,déšť a sníh.