Češi by měli platit 25krát vyšší daň z nemovitosti, tvrdí investiční bankéř

Už se naplno hovoří o tom, že státní rozpočet je v této podobě neudržitelný a bude nutné najít způsoby, jak do něj doplnit příjmy. O tom, že by se snad někde mělo šetřit, se naopak diskuze nevede a rozhazuje se vesele dál a dál. Nejjednodušší způsob, který stát má, přitom představuje navýšení daní.

Jak poroste daň?

A tou vůbec nejspolehlivější daní je daň z majetku, v tomto případě konkrétně z nemovitosti. Tu totiž člověk jen tak neskryje a stát o ní dobře ví, takže ho může jednoduše zkasírovat. Je ale také pravdou, že daň z nemovitosti je v Česku poměrně nízká. Minimálně tehdy, pokud to srovnáme se západními zeměmi.

Ministerstvo financí už pracuje na tom, jakým způsobem by se měla tato daň z vlastnictví domu, bytu nebo pozemku navýšit. Hovoří se o tom, že by zpočátku mohla vzrůst na dvojnásobek. To by bylo ještě únosné, jakkoliv stoprocentní navýšení jakékoliv daně nezní příliš pozitivně.

Ve veřejné debatě se však bohužel začínají objevovat skutečně nebezpečné názory, kterým by se nakonec mohlo dostat sluchu, pokud se ukáže, že státní rozpočet skutečně protéká jako cedník. Například zkušený investiční bankéř Ondřej Jonáš v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že by se daň z nemovitosti měla navýšit na 25násobek současného stavu.

Foto: Shutterstock

Jinde prý běžné

Znamenalo by to, že lidé za svůj byt nebo dům nebudou platit jednotky tisíc korun, nýbrž desítky až stovky tisíc každý rok. To už je skutečně velký zářez do rozpočtu. Je přitom s podivem, že něco takového je schopen navrhnout bankéř, který velkou část svého života pracoval na Západě.

Právě odtud však své názory čerpá. V západních zemích jsou totiž takto vysoké daně z nemovitostí prý obvyklé. Velkou roli přitom hraje také lokalita, kde se bydlení nebo pozemek nachází. Například na lukrativních místech v blízkosti služeb nebo vody se platí mnohonásobně více než někde, kam je problém se vůbec dopravit.

Podle bankéře by podobné navýšení daně z nemovitosti mělo být ale doprovázeno zevrubnou změnou daňového systému, kdy by například měla poklesnout pro změnu daň z příjmů.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milda
1 měsíc

Za zdaněné peníze platit daně ? je to stupidita, zlodějna, Jonáš ať si to platí,vymaštenec.Milda.

Jan
Jan
1 měsíc

Tak dnes platím za pozemek 60 000.- kč. Podle bankéře pana Ondřeje Jonáše by se měla zvýšit 25x, to by bylo 1 500 000.- takový zisk nikdy nedosáhnu a z čeho budu žít? tak to zemědělství hned zruším a pozemky prodám. Sice by je asi nikdo nekoupil ale pan bankéř by měl vrátit diplom a vládu do Vltavy. Směřujeme k likvidaci lidstva (ČESKA). Sláva Ukrajině.

Honza
Honza
1 měsíc
Reply to  Jan

Ano, zrušíme zemědělství a zdražíme všechny potraviny…

Janis
Janis
1 měsíc

Argumentovat tím co je např. v Německu běžné je nesmysl. V Německu jsou např. výrazně vyšší mzdy, tak pokud to zajistí i zde, pak mohou přebírat i další “západní móresy”

Jari
Jari
1 měsíc
Reply to  Janis

….přesně.Jedním z posledních hytů je kolik se prodalo v Norsku elektroaut,ale už nikdo nenapíše,že je tam elektřina za hubičku a průměrný plat 90000Kč.

Květoslava Velanova
Květoslava Velanova
1 měsíc

Já to nechápu. Postavili jsme si dům za zdaněnè peníze a teď, na stará kolena, když jsem sama bez manžela bych měla platit tisíce? To abych šla na stará kolena bydlet pod most. To nestačí ta drahota všeho? Kdo to vymyslel,ten nemůže být normální. A nesrovnávejte nás stále s cizinou. Tam mají mnohem vyšší platy než u nás. Politici už neví, kde by ty peníze brali,ale sobě si jen přidávají na platech tisíce. Když je stát ve srabu, tak by měli jít příkladem a stanovit si mnohem nižší platy, než mají a nepořádat drahé hostiny a neposílat zdraně na Ukrajinu.… Číst vice »

Antonín
Antonín
1 měsíc

Ten kdo to řekl je potřeba ho poslat na pschyatryji vyšetření.

Last edited 1 měsíc by Antonín
Jaroslava
Jaroslava
1 měsíc
Reply to  Antonín

No a plno lidí má jen tak tak na zaplacení hypotéky a ještě plánovat vyšší daň z nemovitosti, Půjdeme podle vzoru Ameriky pod most.

Pavel
Pavel
1 měsíc

Tak to už snad nemělo zůstat bez odezvy.V jiných státech hádam by už byl pořádný mazec.

Jari
Jari
1 měsíc
Reply to  Pavel

…..ano,to by už vyšli lidé do ulic!!!

Petr
Petr
1 měsíc

K článku o dani z nemovitosti:
,,Oni,, nás prvoplánově likvidovat nechtějí ale je to bohužel banda diletantů a zlodějů. Nevykonávají činnost, která jim byla svěřena a pspolečné ,,blaho,, nemají ani nejmenší zájem. Nemají tam co dělat ale solidní lidi do politiky nepůjdou, protože nemají hroší kůži jako ta verbež

Květoslava Velanova
Květoslava Velanova
1 měsíc
Reply to  Petr

Souhlasím s Vámi. To nestačí ta drahota všeho, do které nás přivedli. Sami ale peníze daňových poplatníků rozhazují,kde se dá.

Květoslava Velanova
Květoslava Velanova
1 měsíc
Reply to  Petr

Tak ať pan bankéř nespekuluje a nestraší!!!!

Anna
Anna
1 měsíc

Az budou.mit lide bezne platy pana bankere, pak muze prijit s podobnym nesmyslem. Do te doby at plati takovou dan jen zbohatlici typu pana bankere!!!

Hana
Hana
1 měsíc

To nemyslí snad vážně.Z peněz po zdanění si koupíme byt nebo postavíme dům a pak ještě z nich platíme daně.Už toto rozum nebere…vždyť nám na to vláda nedala.A ještě tak nehorázně zvednout,kdo na to bude mít.Kdo nezaplatí půjde pod most nebo jak?Moje babička říkávala,,Sibila prorokovala že de bude platit faň i z metle (koště),,.Asi to bude brzy.Jako v té pohádce daň z otevřeného okna,ze zavřeného okna…

Jan
Jan
1 měsíc
Reply to  Hana

Souhlasím s vámi . Stát nikomu nic nepřidal a veškeré finance vložené do koupě bytu či postavení domů byly již několikrát zdaněné( pozemek,materiál, práce atd).

Květoslava Velanova
Květoslava Velanova
1 měsíc
Reply to  Hana

V našem státě se může stát, že budeme platit daň i za vzduch, který dýcháme.

Richard
Richard
1 měsíc

Rád bych se pana bankéře zeptal jaké jsou na západě platy v poměru k dani z nemovitosti? Nedokážu si představit při současném neustálém zvyšování cen navýšení daně až na případné stovky tisíc.

Mirek
Mirek
1 měsíc
Reply to  Richard

Přesně, tohle už ten pan bankéř neuvádí, kolik je v těch zemích průměrná mzda, kolik je dokonce minimální mzda a kolik jsou ostatní daně.
Jasně, pokud bude minimální mzda 50 000 a DPH na potraviny a hygienické potřeby 0 nebo jednotky procent, pak je možné platit tuto výši daně z nemovitostí.

Květoslava Velanova
Květoslava Velanova
1 měsíc
Reply to  Richard

Pan bankéř to přehnal. Dělalo by to skoro 3/4 mého ročního důchodu.