Češi dostali nové zálohy na elektřinu a plyn. To je strašné. Kde je ta pomoc?

Lidé se snaží vyrovnat s tím, jaké předpisy záloh jim nově poslali jejich dodavatelé elektřiny a plynu. Mnozí z nich teprve teď zjišťují, jak je situace ve skutečnosti vážná, protože příliš nesledovali zpravodajství a o energetické krizi neměli tušení.

To je pálka, panečku

Myslela jsem si, že je to chyba. Napsali mi, že mám platit o 2 tisíce korun více za elektřinu a o 4 tisíce víc za plyn, a to každý měsíc,” říká paní Anežka, která žije sama na vesnici z důchodu. Ten přitom dosahuje přibližně výše, kterou by měla dohromady zaplatit za energie. “Na život by mi už nic nezbylo, ale řekli mi, že to chyba není a mám to takto platit.

Podobných případů bohužel přibývá. Jde často o lidi, kteří se v současném složitém světě plném technologií příliš neorientují. Nemají ani zkušenost z jednání s úřady. Dosud vždy se svými skrovnými prostředky vycházeli, ale teď najednou nemohou. Početně to zkrátka nejde.

Případ paní Anežky je složitý hned z několika pohledů. Mohlo by se zdát, že jí pomůže chystané zastropování cen, které bude platit od začátku příštího roku. Jenže tak tomu není. Strop je posazen poměrně vysoko a její platby se s ním v podstatě kryjí. Bude je tak muset hradit sama. Důvodem je hlavně to, že žije sama v nehospodárném rodinném domku, který neprošel žádnými úspornými opatřeními. Zejména úniky tepla jsou proto vysoké.

Foto: Shutterstock

Možnosti tu jsou

Paní se tak chce spoléhat na pomoc svých synů, kteří jsou však zvýšenými náklady na živobytí rovněž zasaženi. Má však ještě další možnosti. Kromě toho, že by bylo vhodné, aby se přestěhovala do menšího, což ale nechce, protože má na zahradě slepice, může také požádat o příspěvek na bydlení. Ten by jí měl přinést několik tisíc korun měsíčně.

Jde ale každopádně o lepení děr, které je dlouhodobě jen obtížně udržitelné. Ještě je tu teoretická možnost, že dodavatel zálohy vyměřil špatně či neoprávněně, jak se nedávno stalo v případě jedné ženy a společnosti Pražská plynárenská. Ta dotyčnou nesprávně informovala o navýšení, na které pak ve výsledku neměla nárok.

Energetický regulační úřad k tomu uvádí, že lidé by v první řadě měli v případě nesrovnalostí kontaktovat svého dodavatele. Případně se obrátit na odborníka, který se vyzná ve smlouvách. Teprve když dodavatel nechce přistoupit na řešení oprávněného sporu, je možné se obrátit na ERÚ.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
aod
aod
1 rok

No to se jí vyplatí ty slepice.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  aod

Vůbec nic nechápete nejde o slepice ale jak se k těmto lidem staví vláda jurecka jim chce sebrat peníze a to už udělal vlada na ně sere a co maj ty lidi dělat mají jít na starý kolena žebrat je to dobytek