Češi dostali od státu poslední ránu. Domácnosti tu přijdou o 100 tisíc korun. Začněte platit

Navzdory všemožným slibům o tom, že stát bude šetřit především na sobě, nic z toho nebylo naplněno. Počty úředníků neustále bobtnají, namísto toho, aby se konečně začaly snižovat. Do toho se nadále vyplácejí nesmyslné dotace velkým firmám i jednotlivcům, a to z peněz všech daňových poplatníků.

Už to nabíhá

Jenže těch peněz je zkrátka málo. Stát se rozrostl natolik, že je potřeba notně přidat. A jelikož nechce škrtat sám u sebe, musí to zaplatit jednoduše lidé. Právě proto byl připraven takzvaný konsolidační balíček, který začal platit od letošního roku a jehož jednotlivé aspekty postupně nabíhají.

Postupně se ukazuje, jak moc drtivé to pro české domácnosti nakonec bude. Každá to pociťuje trochu jinak a jindy, ovšem je to ušito tak, že to postihne nejvíce průměrné domácnosti a rodiny, což je opravdu velmi zvláštní. Právě na nich totiž stát stojí a měl by je podporovat.

Tyto časy jsou ale zjevně pryč. Jak jinak si totiž vysvětlit třeba kroky, které jdou přímo proti nim. V Česku je běžné, že si rodina pořídí vlastní nemovitost, kterou celý život splácí. Ačkoliv má velkou hodnotu, po většinu doby není plně jejich. Teď za ní však budou muset platit podstatně více, a to nejen ve splátkách hypotéky po navýšení úroků, ale v důsledku zdvojnásobení daně z nemovitosti.

Foto: Shutterstock

Peníze v tahu

Z podobného ranku, byť z druhé strany, je potom osekání podpory na stavebním spoření. Ta bude nově činit jen tisícovku. A pokud má domácnost uzavřeny čtyři smlouvy, přijde tak šmahem o čtyři tisíce korun.

Opravdový úder potom stát zasadil řadě domácností tím, že omezil využití daňové slevy na manželku. Tu mohou aplikovat pouze ti, kdo se starají o ratolest do tří let věku. Potom už to nejde. Tyto domácnosti tak přijdou o nějakých 25 tisíc korun ročně.

Ještě drsnější potom může být zrušení školkovného. Průměrná domácnost se dvěma dětmi přijde o možnost odečíst si 34 600 Kč z daní. To jsou peníze, které budou muset zaplatit, jelikož takřka každá školka dnes něco stojí.

Čtěte také: Už to ruplo. 1. ledna 2024 stopli Čechům největší finanční výhodu, kterou měli. Lidé až teď pochopili, o jaký balík peněz přišli

Novinek je přitom celá řada, ať už jde o zrušení daňové slevy na studenta nebo třeba zavedení nemocenského, což lidem efektivně snižuje výplatu čisté mzdy. Ročně jsou to opět tisíce korun, o které každý přijde.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
pepé
pepé
19 dní

Skoro pokaždé, když čtu článek, který už jsem četl někdy před rokem, půlrokem, měsícem atd…Některé 1 3x nebo 5x opakované. Je pod ním podepsána Anna Štěpánová. A samo uvedené bombastickými titulky: “Tak už to konečně prasklo!”, “Češi tohle už nedají!” atd….. Nevím, v čem spočívá f-ce šéfredaktora internetového média. Ale každopádně by si měl ohlídat duplikované články z jiných médií. Když už si novináři dají tu práci a odhalují duplikované práce za které se udělují vys9koškolské diplomy, což je samo sebou O. K., měli by mít alespoň tolik sebereflexe, aby nedělali totéž! Nutno podotknout ke cti oné dámy, že v… Číst vice »