Češi jsou v háji. Úřady v roce 2023 začaly ve velkém hlídat jejich oblíbenou činnost. Drsné pokuty i řadu let nazpátek, to je síla

Už se to řeší na mnoha úrovních. Hospodaření státu je mimořádně nevyrovnané, zřejmě nejvíce v historii samostatné České republiky. Každý rok je vytvářen gigantický deficit, který financujeme na dluh. Takto to ale nejde dělat napořád. Proto je nutné hledat nejen úspory, ale také nové příjmy. Ideálně takové, pro které už existuje nějaký rámec, jen se nedaří je pořádně vybírat.

Už nic neschováte

Úřady si tak od tohoto roku, a to i vlivem evropské regulace, ve velkém posvítí na to, co se ve skutečnosti děje ne nejrůznějších internetových tržištích a v aukčních domech. Je totiž veřejným tajemstvím, že si tam spousta lidí doslova otevřela živnost, ale nějak se jim z toho příliš nechce platit daně. Mají pocit, že na ně nikdo nevidí.

To skutečně dlouhou dobu platilo a dění na těchto platformách představovalo určitou šedou zónu. Správně se příjmy z prodejů pochopitelně danit měly, ale dělal to jen málokdo. Pochopitelně, když prodáte příležitostně jednou za čas nějakou věc, příliš se s tím trápit nemusíte. Tady je ale řeč o těch, kteří to dělají systematicky.

Ti by teď mohli mít nemalé potíže. Internetová tržiště totiž musí nově úřadům hlásit obchody, které se zde odehrají, a to včetně osobních údajů. Finanční úřad pak může velmi jednoduše porovnat, zda z takových obchodů bylo zaplaceno to, co zaplaceno být mělo, nebo nikoliv. Následně může spustit kontrolu, která může jít i roky do minulosti. Pakliže zjistí pochybení, skončí to pokutou. Ty mohou být poměrně vysoké, v závislosti na objemu prodejů, a to i díky tomu, že úrokové sazby, od nichž se sankce odvíjejí, jsou dnes dosti vysoké.

Foto: Shutterstock

Prodejci to budou mít těžší

Jak to bude celé probíhat? Předně řekněme, že pokud jste někdy něco prodali za nepříliš vysoké peníze, zřejmě vás nikdo řešit nebude. Úřady nemají kapacitu řešit každou transakci, a tak se zaměří na větší ryby. Tato hranice by měla být stanovena někde kolem 50 tisíc korun ročně. Důležitá je ale také pravidelnost takové činnost. Neznamená to tedy, že pokud prodáte jen za 40 tisíc korun, jste z obliga a nic platit nemusíte. Důležitá je také skutečnost, zda při prodeji vytvoříte nějaký ten zisk.

Každopádně jde o další místo, kam dnes už úřady dohlédnou a kde je nutno si dávat dobrý pozor na to, abyste naplnili vše, co se od vás očekává.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

Přesně tak

Pavel
Pavel
1 rok

Nic nového v rámci budování polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu. Lidé si volí ochotné pomocníky a sekundanty řádění bruselské byrokracie. Lidé si v podobě stávajícího establishmentu zvolili intenzívní budování totality na základě postupné destrukce demokratického systému. Hlavně že volby nevyhrál Babiš….Takovíto voliči, kteří se nechali utáhnout na vařené nudli zuřivého antibabišismu, si ani nezaslouží žít svobodně.

Michal
Michal
1 rok

Ale pořád nechápu, že se musí z prodeje odvádět daň. Jednou to pochopím, ale pokud se věc prodá dál, třeba 10x tak stát z toho bude mít 10x daň.
To pak na dani dostane víc, než kolik ta věc stojí.

Chtěl jsem prodat věc z bazaru a pán prodejce, že prý z toho bude chtít 100,- kvůli dani. Věc mě stála 300,-, když dám 100,- na daň, tak mě vlastně stát okradl o 100,-.
Za 400,- je ta věc neprodejná.

Tak vlastně jsem si se státem kvit, já to prodám přes Aukro a daň neodvedu .

Marek
Marek
1 rok

No to je “bomba”. Běžná praxe v cizině, jen to sem došlo až teď, kdy jsou státní finance v dezolátním stavu. Tak se hledají i ty nejmenší halíře.

George
George
1 rok
Reply to  Marek

Halíře to určitě nebudou, stačí se podívat na Aukro,bazoš a jiné portály kde je pravidelný,neboli pravidelně opakovaný prodej bez IČ úplně normální. Zákon tady hovoří celkem jasně co je a není pravidelný prodej. Holt někteří budou mít smůlu. 🤷

Michal
Michal
1 rok
Reply to  George

😂hlavně ti co se o cokoli pokusí… Lidí už tak zbídačení a vytočení.. jim vypráší kožich🤣

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Marek

No to nebude tím, že by to došlo až teď.
To je spíš tím, že i ti co kecají vládě do vládnutí, tak tyto lidé také jsou v šedé zóně.
Ale určitě se to těchto lidí nedotkne, to je jen pro obyčejné občany.

Tneserlid
1 rok
Reply to  Marek

Nejvice lidi na svete, nas stat nevyjimaje jsou chudí! Takze rezim ztresta Nejchudsi a timpadem vybere nejvice dani. Bohaty ,milionari ti ochrani jejich advokati. Stat moc na ne nemuze.

Tneserlid
1 rok
Reply to  Marek

Spis obcane by se meli take zajimat proc nektere obce trestaji sve obyvatele?? Napriklad MOST, nikde se neplati parkovne!!! Vsade v okolnich mestech vzlast u nemocnic ( pro obec nejvydelecny ksefty) kamery policie s aroganci neoblomne vybiraji pokuty!!