Zahraniční banka varovala Čechy. Hrozná věc, která se tady seběhne. Tohle už nás položí

Dlouhou dobu jsme si žili ve velkém blahobytu. Paradoxní je, že jsme si to vlastně vůbec neuvědomovali a stejně jsme žehrali na poměry. Pochopitelně nejčastěji na to, jak máme nízké platy, jak je všechno drahé a že v zahraničí se mají o tolik lépe.

Vůbec není vyhráno

Až s příchodem vlekoucí se krize jsme si uvědomili, jak moc dobře jsme se měli a že bychom tyto časy ještě rádi vrátili. Na to si však podle všeho ještě nějakou dobu počkáme. Aktuálně procházíme turbulentním obdobím, kdy na nás skáče jeden problém za druhým.

Ačkoliv už jsou mnozí přesvědčeni o tom, že mizérie nemůže pokračovat a rok 2023 bude rokem zvratu, ne všichni to vidí stejně. Ekonomové ostatně varují, že zdaleka není vyhráno a současný klid může být jen pauzou před další krizovou vlnou.

A na tu má prý Česká republika nehezky zaděláno. Myslí si to tedy alespoň respektovaná zahraniční banka Nomura, jejíž analýzy je potřeba brát vážně. Do jedné z nich se Češi dostali na přední příčky. A bohužel to není vůbec nic pozitivního.

Podle bankéřů nás totiž nečeká nic menšího než měnová krize na koruně. Existuje zde neblahý souběh faktorů, které ji mohou velmi jednoduše spustit. Jako jedna z mála zemí jsme v recesi, maloobchodní tržby klesají, stejně jako vývoz vůči dovozu, kdy máme už zápornou obchodní bilanci, což pro otevřenou exportní ekonomiku, jako je ta česká, představuje pohromu.

Foto: Shutterstock

Koruna v nevábné společnosti

Přestože dnes vidíme korunu na poměrně silných pozicích, to se může velmi rychle změnit. Analýza nás naopak vidí ve společnosti zemí s extrémně slabými měnami, jako je Turecko, Srí Lanka a Egypt. To jsou přitom země, které si prošly nebo procházejí vlekoucí měnovou krizí.

Tureckým scénářem se zde ostatně varuje opakovaně, a to nejen ze strany zahraničních expertů. Máme tu totiž obdobné problémy. Rozdavačnou politiku státu a nekonající centrální banku, která se z nějakého důvodu domnívá, že vysoké úroky by inflaci nezabránily.

Měnová krize by způsobila obrovské trable. Koruna by významně oslabila, což by okamžitě zdražilo veškerý dovoz, včetně pohonných hmot a plynu. Do potíží by se dostaly také firmy, které by zřejmě musely ve velkém propouštět.

Podle českých ekonomů zase tak zásadní problémy nehrozí. Vzhledem k nekonání ČNB nicméně nevylučují, že by koruna oslabit mohla.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Camska
1 rok

V prvé řadě lidí až příliš jezdí osobními auty. To by se mělo omezit na nutnou potřebu a ne na to, že se jim nechce jezdit hromadnou dopravou. Pak se hodně kouří . Jistě by. Se našlo něco dalšího.

Iva
Iva
1 rok

Dobrý večer mám výtku jak tento článek souvisí ze zdraví?

Aleš
Aleš
1 rok

Bylo to tak i ve velké míře očekáváne, předvidane, ale snad to Česká ekonomika zavcas aspoň zbrzdi