Češi mají problém. Jejich byty a domy propadnou státu. Je třeba rychle jednat

Sice to zní jako něco, co už by se v České republice nikdy odehrát nemělo, protože tyto doby jsou nenávratně pryč, ale možná se budete divit, je to skutečně možné. Opravdu váš pozemek nebo třeba dům může nakonec propadnout státu, a potom už se ho budete jen složitě domáhat. Je proto zapotřebí jednat dostatečně dopředu, aby se to nestalo.

Můžete přijít o pozemek či dům

Důvodem pro zabavení, respektive propadnutí domu státu, je jeho nedostatečná identifikace v katastru nemovitostí. Zřejmě vás to překvapí, ale i v době dnešních extrémně drahých nemovitostí, se najde obrovské množství takových, které by měly mít nějakého vlastníka, ale oficiálně tomu tak není.

Jak informuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aktuálně se to týká celých 150 tisíc nemovitostí v České republice, přičemž drtivou většinu z toho tvoří pozemky. Pakliže nebude tento stav do konce tohoto roku napraven, nemovitosti skutečně připadnou do státního majetku.

Občanský zákoník totiž říká, že právě letošní rok je tím posledním, kdy se mohou majitelé řádným způsobem přihlásit o svá práva, a to tak, že zanesou veškeré potřebné informace do katastru nemovitostí. Pozemek či dům potom budou jednoznačně jejich.

Můžete se podívat na podrobný seznam na webových stránkách tohoto úřadu, kde možná najdete nemovitost, která vám patří. Mohli jste ji například nějakým komplikovaným způsobem zdědit, aniž byste to zaznamenali.

Foto: Shutterstock

Ať vám to neuteče

Reálně jsou však nedostatky v katastru nemovitostí způsobeny šlendriánem, který tam před rokem 1989 panoval. V některých obdobích se katastr dokonce vůbec nevedl a neaktualizoval a nejrůznější změny se potom složitě doplňovaly, avšak ne vždycky to muselo skončit správně.

Při dnešních vysokých cenách nemovitostí rozhodně stojí za to podívat se, zda vám náhodou nenáleží nějaká pěkná nemovitost. Mohlo by vám to třeba i změnit život. Každopádně budete mít jistotu, že nic vašeho nepropadne státu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments