Češi mají s nákupy v Polsku utrum. Vymysleli tam, jak nám v nakupování zabránit. To je úplný konec

Ceny potravin v České republice jsou jednoznačně přemrštěné, což konstatovala i řada odborníků. Není tedy divu, že si lidé zvykli jezdit shánět potraviny za hranice, kde je pořídí klidně i se 70 % slevou. Průměrný nákup tam dlouho vyšel třeba i na polovičku ceny.

Všechno jednou končí

V českém supermarketu jsem nenakoupila dobrý rok. Jezdíme sem několikrát do měsíce a zbylé nutnosti koupím ve večerce u domu. Těm našim vydřiduchům rozhodně nic platit nebudu,” říká paní Anežka z Kladna. “Loni jsme přestali v důsledku vysokých cen energií a potravin vycházet s penězi. Ale od té doby, co nakupujeme v Polsku, nám ještě zbývá.

Bohužel, tato výhoda již nebude mít dlouhého trvání. Poláci totiž našli způsob, jak české zákazníky setřást, respektive jim nákupy podstatným způsobem znevýhodnit.

Jedním z důvodů, proč jsou u sousedů potraviny tak levné, je totiž uměle snížená sazba daně z přidané hodnoty na nulu. To se však brzy změní a DPH zde bude platit v původní výši, což by mohlo potraviny zdražit minimálně o deset procent, ale očekává se, že si obchodníci ještě něco přirazí.

Foto: Shutterstock

Už to přestalo vycházet

V zásadě je to pochopitelné. Polsko se totiž stalo jakousi potravinovou bankou nejen pro Čechy, ale třeba také pro Slováky. Ti všichni sem ve stále větší míře jezdí nakupovat, což způsobuje i nemalé problémy v zásobování řetězců. Tamní stát z toho navíc nic nemá, naopak, je u něj pouze ve větší míře zatížena infrastruktura.

Čtěte také: Jde to do kytek. V obchodech dochází klíčová potravina. Lidé nakupují, co to jde, dokud na to mají ještě peníze

A aby toho nebylo málo, proti Čechům bude v tomto ohledu hrát další věc a sice oslabující koruna vůči zlotému. Zatímco loni tomu bylo přesně naopak, což nákupy zlevňovalo, teď se karta obrací a přepočet na koruny vás vyjde podstatně dráže.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
5 měsíců

Blbosti! Bydlim v Jadtrzębie-Zdrój 15 km od Karvine, 30 od Havirova a 40 od Ostravy. Nic v obchodech ne chybi. Stara vlada ponehala 0% DPH na potraviny na 3 mesice po novym roku. Uvidime co udela nova “demokraticka” vlada?

Josef
Josef
5 měsíců

Tak si to nechám nakoupit přes polské kolegy, se kterými kamaradím.

Milan
Milan
5 měsíců

Ježíši ty to vidíš, další redaktor co za groš napíše co si vláda přeje,nebojte budeme tam jezdit pořád, protože to bude pořád levnější než tady. Ještě se stavíme v Německu, protože tam je to ještě levnější a o kvalitě není třeba psát. Tohle přece dokonce radil i Signální poradce Nutella.

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Milan

Poradce Fiala

pepé
pepé
5 měsíců

Tyhle pindy rozšiřující “blbou náladu” tady čtu už od září. Co tak páni redaktoři a samo i redaktorky, přijít s něčím novým a prozměnu i pozitivním?

Tomáš
Tomáš
5 měsíců

To snížení daně na jídlo v Polsku platí dál až do března,tak tady ta paní co píše tento článek je úplně mimo.

Antonie
Antonie
5 měsíců

Bude tam stále laciněji než u nás.Navrh tam jsou prodavači ochotni U nás vláda si myslí že když dají 3procnza dolů že to někoho vytrhne a to ještě u některých věcí U dalších cena se ještě zvedla jako jsou vložky toaletní papír,pleny a podobně.Mysli si že jsme pitomci a neumíme pocitat

Aleš
Aleš
5 měsíců
Reply to  Antonie

Když je prudný zákazník tak bývá i prudný prodavač.

Dome
Dome
5 měsíců

Teď jsem přijel z Polska a zas tam pojedu ať si píšou co chcou