Jde to do kytek. V obchodech dochází klíčová potravina. Lidé nakupují, co to jde, dokud na to mají ještě peníze

Asi si nikdo nedokázal představit, že by ve vyspělém světě měly snad začít docházet základní potraviny, které potřebujeme každý den. Tak daleko zatím ještě nejsme, ovšem v určitém ohledu tam poměrně rychle směřujeme. Rozhodně to není totiž tak, že by všeho byly někde obrovské sklady a zásoby. A řada potravin má poměrně omezené pole producentů, ačkoliv si to příliš neuvědomujeme.

Začíná to být špatné

Celé se to pak může začít sypat. Ostatně, první zárodky už jsme viděli v loňském roce, kdy bylo najednou na trhu málo pšenice a její cena vystřelila do nevídaných výšin. Tak se nakonec nedostatek potraviny projevuje. To, že už v obchodech není vůbec dostupná, je buď dáno nečekaným výpadkem, který se rychle vyřeší nebo opravdu zásadním problémem. Většinou je to ale tak, že cena se postupně zvedá, což nastavuje vyšší a vyšší bariéru pro nákup, kterou překročí méně a méně zákazníků.

Tím se poptávka pochopitelně reguluje, což samozřejmě není problém třeba u hovězí svíčkové nebo kaviáru, který si můžeme snadno odepřít, ovšem když se tak děje u základní potraviny, je to hodně špatné, protože tu jen tak nenahradíte.

Není to přitom pouze pšenice, se kterou jsou od té doby neustálé problémy a její dodávky jsou do budoucna nejisté. Začíná se to týkat i dalších potravin, jako je například kakao, jehož producenty trápí velká neúroda, což se projevuje mimo jiné nárůstem ceny čokolády.

Foto: Shutterstock

Lidé nakupují, co to dá

A teď tu máme další velké výpadky na trhu s potravinami, které způsobilo Turecko. To totiž zakázalo vývoz olivového oleje, a to z jednoduchého důvodu. Na tamním trhu je ho málo kvůli velké neúrodě a požárům, a tak tamní stát chce, aby zůstával na domácím trhu, jelikož jinak by tam jeho ceny dramaticky rostly. Vývoz byl přitom původně omezen do 31. října, avšak teď byl prodloužen, a to až do odvolání, jak informuje server Mundus Agri.

Tento zákaz vývozu jednoho z hlavních producentů olivového oleje, který mimo jiné významně zásobuje evropské trhy, přitom přichází ve chvíli, kdy už tak je cena této potraviny na historických maximech. Jedna tuna oliv totiž stojí celých 10 tisíc dolarů, což je hodně přes dvě stě tisíc korun.

Čtěte také: Už to začíná. Dochází důležitá potravina, lidé se snaží udělat si pořádné zásoby. Nebude to jednoduché

Jde přitom o podobnou situaci, která se řeší na trhu s rýží. Její export totiž pro změnu zakázala Indie, která zodpovídá za celých 40 % celosvětového vývozu této potraviny. Okamžitě pak začaly růst ceny rýže. Lidé mají totiž tendenci dělat si zásoby, dokud na to cenově ještě stačí, a to v obavách, že potraviny zdraží tak, že už na to mít nebudou. Jak ostatně podotýká také Světová banka, nejistota s celosvětovými cenami potravin opět roste.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments