Češi mají úplně špatně nastavené bojlery. Díky jednoduchému nastavení mohou ušetřit tisíce korun

Šetření je v této době hlavním tématem společenských diskuzí a často je pro nás pro všechny na denním pořádku. Hodně lidí se snaží šetřit třeba na ohřevu vody – jde to, ale může to mít i svá rizika. Čeho byste se měli vyvarovat, když chcete ušetřit za teplou vodu?

Krátká a rychlá sprcha

Nejjednodušší cesta, jak ušetřit za teplou vodu, je šetřit s ní při sprchování. Rozhodně volte raději sprchu, než abyste si napouštěli plnou vanu. Pokud chcete ušetřit, logicky však nemůžete být v horké sprše půl hodiny. Uvádí se, že výhodné je, pokud se člověk sprchuje tři až pět minut. Za tu dobu se stihnete v klidu umýt, dokonce i prohřát, ale nespotřebujete příliš mnoho horké vody.

Správné nastavení bojleru

Pokud vodu ohříváte přes bojler, je v rámci úspor nutné mít vybraný správný spotřebič a také ho správně nastavit. Pro větší rodiny jsou samozřejmě vhodné bojlery s větším objemem, aby vám teplá voda nedocházela. Jestliže žijete sami nebo jen ve dvou, můžete klidně zvolit menší bojler, který vám bude šetřit peníze – nebude totiž ohřívat zbytečné množství vody.

Foto: Shutterstock

V současné době najdete na internetu rady, že můžete ušetřit tím, že snížíte teplotu vody, na kterou se v bojleru ohřívá, určitě si někde přečtete, že ji přece nemusíte ohřívat třeba na 70°C. Na tyhle rady ale pozor, mohly by vás totiž stát zdraví. V teplotním rozmezí 20-50 °C se totiž dobře daří bakterii legionelle, která by se pak mohla objevit u vás doma.

Snížením teploty tedy můžete ušetřit až tisíce korun ročně, nicméně čiňte tak s rozumem.

Pozor na legionellu

Legionella napadá plíce a může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace až smrt. Může se objevovat například na koupalištích, ve fontánách anebo právě ve vodovodním potrubí apod. Před pár měsíci se masivně rozšířila v Polsku a měla na svědomí řadu lidských životů.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments