Ve vejcích se našly hrozné věci. Nejhůře dopadla ta domácí, lidé vůbec nechápou, celou dobu špatně

Vejce v posledních letech získala ztracenou slávu. Zatímco dříve se o nich poněkud pochybovalo, dnes jsou nedílnou součástí české kuchyně. Lidé je opět jedí každodenně a je jim to i doporučováno. Ostatně, podle některých názorů patří vejce mezi superpotraviny.

Zdání může klamat

Jak se ale zdá, teď se nad nimi zase trochu stahují mračna. Jde o poměrně komplikovanou záležitost, kdy se navíc ještě rozdělují vejce získávaná víceméně průmyslově a ta domácí. Prakticky každý, pokud má tu možnost, sáhne po vejcích z malých domácích chovů, protože je považuje za nejlepší. Naopak, vejce z klecových chovů získala už před časem velmi negativní publicitu.

Není tedy divu, že když se někde objeví domácí či farmářská vejce, okamžitě se po nich zapráší. A nic na tom nemění ani skutečnost, že za ně mnohdy zaplatíte násobky toho, co dáte za vejce z obchodu. Cena jednoho kusu se může vyšplhat i k deseti korunám. Jsou ale opravdu tak skvělá?

Pravdou je, že domácí vejce mají přirozenější a sytou barvu a zároveň lépe chutnají. O tom asi nemůže být diskuze. Některé věci však pouhým okem či chuťovými buňkami nerozpoznáme. A právě na ně se zaměřili vědci v Austrálii.

Ti si posvítili právě na tyto domácí chovy, aby následně museli konstatovat, že to s nimi rozhodně není tak růžové, jak to na první pohled vypadá. Ukázalo se totiž, že to jsou především domácí a malé chovy, v jejichž produkci se nachází nejvíce olova. V průměru bylo v domácích vejcích 40krát více olova než v těch z velkých komerčních chovů.

Foto: Shutterstock

Důležité je místo chovu

Nešlo přitom o ojedinělé případy. Problematický nález byl konstatován u padesáti procent vzorků. Tento počet překročil povolené množství olova, které činí 100 miligramů. A v některých případech se tak stalo opravdu ve velké míře.

Můžeme si říct, že jde o australský výzkum, který se nás netýká. Nebyla by to tak docela pravda. Tento problém se totiž může týkat i českých chovů. Ukazuje se totiž, že původ problémů se skrývá v zemi. Nejhorší výsledky byly zaznamenány tam, kde slepice žily kolem starších domů, na jejichž stavbu byly použity materiály a barvy s vysokým obsahem olova. Ty se potom dostaly do půdy, následně do slepic a v konečném důsledku i do jejich vajec.

Pokud tak odebíráte vejce z domácích chovů a nedáte na ně dopustit, není od věci si zjistit, v jakém prostředí zde slepice žijí. Může to být v pořádku, ale možná zjistíte něco znepokojivého.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Conversation

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments